Loading...

Tip pro fotografy: recenze fotobatohu nejen pro profíky

Testy Vybavení

Batoh Quechua NH 900 Focus

Stáli jste už někdy na vrcholku skály a čekali, až se první paprsky slunce dotknou okolní krajiny? Chladný vítr vám fouká do tváře, údolí se zahalují do mlhy a vy čekáte na ten jeden okamžik, kvůli kterému tam jste. 

Takový okamžik by se měl vyfotit :) a aby se mohl vyfotit, potřebujete s sebou vzít foťák. No a jak ho dostanete na vrchol skály, kopce, nebo hory? Jedno z řešení je fotobatoh. A jeden takový fotobatoh bych vám teď rád představil. Fotobatoh z Dekáče! :)

Úvodem..

Fotobatohy, tedy batohy, uzpůsobené k nošení fotografické techniky, jsou na trhu už delší dobu. Protože je focení čím dál tím populárnější a dostupnější, přizpůsobují se tomu i výrobci. Na trhu je spousta výrobců, zaměřujících se přímo na tento typ batohů (např. Shimoda, Peakdesign, Tenba apod.) Existují různé druhy podle potřeb fotografa. Reportážní fotograf potřebuje co nejsnadnější a nejrychlejší přístup k technice, zatímco fotograf krajiny potřebuje hlavně pohodlný batoh, do kterého dá kromě techniky i nějaké to oblečení, svačinu a turistické vybavení. NH 900 Focus z Decathlonu se hodí právě na tyhle výpravy. Jak uspěl?

Úložný prostor

Většina batohů, obzvláště v této cenové kategorii, se vyrábí s pevně daným úložným prostorem. Tím se dostáváme k první hlavní výhodě NH900 Focus - úložný prostor na techniku je plně vyjímatelný. Pokud zrovna nebudete chtít cestovat s foťákem, můžete vnitřní část vyndat a používat jako klasický batoh.

Úložný prostor pro techniku je rozdělen několika přepážkami, které jsou odnímatelné na suchý zip a můžete si ho tedy upravit přesně podle vašich potřeb. I přes poměrně malé rozměry je v něm dostatek místa na zrcadlovku a další 2 objektivy, při menších objektivech i 3. Samozřejmě, 200 - 600 mm objektiv se do něj nevejde, ale třeba moje sestava je Nikon Z7II s nasazeným Nikonem 14-30 f/4, navíc nosím Tamron 70-200 f/2,8 a jeden pevný objektiv. Zbytek místa využívám pro fotografické filtry a čistící pomůcky.

Další výhoda vyjímatelného prostoru pro techniku je jeho “poklop” - je totiž na zip a dá se celý uzavřít. Z jeho vnitřní strany je několik síťovaných kapes, které jsou ideální například pro paměťové karty nebo fotografické filtry.

K samotnému prostoru pro techniku se nedostáváme zeshora, jako u klasického batohu, ale zezadu. Celá záda batohu jsou totiž otevírací a batoh můžete otevřít jako kufr. Tím pádem se celý batoh otevře a dostaneme se snadno k jeho celému obsahu. 

Kapsy všude kam se podíváš 

Na vnitřní straně zad je několik šikovných kapes. Hlavní jsou dvě velké, do kterých se vejde notebook i tablet. Jedna z důležitých vlastností batohu je i ta, že úložný prostor pro techniku nezabírá celý batoh, ale nechává nad sebou pár litrů prostoru, do kterého se dá dostat klasickou kapsou zeshora. Ta je ideální na dodatečné vybavení, oblečení a svačinu. 

To ale není vše, na přední straně batohu se totiž nachází ještě jedna velká, ale úzká kapsa, která v podstatě zabírá celý předek, ale je šikovně schovaná za stěnou. Ta je opravdu překvapivě objemná a je perfektní pro uložení třeba lehké péřovky a nepromokavé bundy. 

Pokud si to tedy shrneme, jen dovnitř do batohu zabalíme pohodlně foťák, 2-3 objektivy, několik filtrů, čistící pomůcky a menší fotovýbavu, kabely a nabíječky, notebook, tablet, lékárničku, jídlo, mikinu, péřovku a nepromokavou bundu. Do 30 litrového batohu se vejde v podstatě všechno, co potřebujete na jeden den do přírody.

Další praktické vychytávky

Z vnější strany batohu se toho taky vejde dost. Zespoda se nachází dva popruhy, do kterých se dá připnout třeba další oblečení. Zvládnou i malý stan nebo spacák, avšak určené k tomu nejsou. Z pravé strany se pak nachází jedna velká, pružná kapsa, která se dá perfektně využít pro fotografický stativ. Díky zajišťovacímu popruhu nad kapsou může být stativ i vyšší a bude držet pevně. Já v ní nosím stativ Benro Rhino 34c, který patří spíše mezi větší a vejde se. Větší stativ by už asi nebyl na nošení pohodlný.

Další super výhoda jsou dvě kapsy na bederních pásech (na každém jedna) do kterých se dají dát menší věci, jako sušenky, bonbóny, ale i telefon, peněženka, nebo prostě cokoliv, co chcete mít po ruce a snadno se k tomu dostat, bez nutnosti sundat batoh na zem.

Z levé strany se pak nachází rozepínací vstup do batohu, který vede přímo do úložného prostoru pro techniku. Pokud si tedy vnitřek šikovně upravíte, můžete si dát foťák právě na levou stranu, kde se k němu snadno dostanete, aniž byste museli batoh sundavat na zem a rozepínat záda - stačí jen sundat na jedno rameno, otevřít kapsu a vyndat foťák. 

Poslední šikovná vychytávka je možnost uzamčení zipu zámečkem díky dvěma očkům na jezdcích.

Odolnost

Materiál batohu působí velmi odolně, abyste ho mohli bez obav položit na zem a dostat se k fotovýbavě. O odolnosti svedčí i 10 letá záruka, kterou Decathlon na své batohy poskytuje. Materiál není nepromokavý, z výroby je opatřen jen vodoodpudivou úpravou, ale pro případ deště je na spodní straně batohu kapsička, ve které najdete pláštěnku. Spodní část batohu je z hrubšího a odolnějšího materiálu, aby vydržel pokládání na zem.

Rozměry a hmotnost

I přes svůj objem 30l je batoh poměrně lehký (1,65 kg) a díky rozměrům 50 x 28 x 23 cm se dá u většiny leteckých společností použít jako kabinové zavazadlo. Já ho měl při letu do norského Tromso jako zavazadlo nad hlavu, ale nejspíš by se vešel i pod sedačku. Pokud tedy cestujete bez stativu, nebo jen s malým cestovním, tak se s ním dostanete i letadlem na několikadenní pobyt.

Pohodlí při nošení

Batoh se nosí velmi pohodlně. Záda jsou vypolstrovaná dvěma silnými pěnovými pruhy. Mezi nimi je větší mezera, aby vám dobře dýchaly záda. Ramenní popruhy jsou dostatečně silné na pohodlné nošení při zátěži kolem 7 kg, při větší zátěži už se ramenní popruhy lehce povolují a je potřeba je po čase dotáhnout, ale není to výrazná komplikace.

Dále pak batoh disponuje vypolstrovaným bederním pasem, který váhu krásně rozloží a na zádech ho pak skoro necítíte, ani při celodenním nošení.

Batoh pohledem fotografa krajiny

Jako fotograf krajiny potřebuji kromě fotovýbavy zabalit do batohu i tu turistickou. Váha se mi tak dostane na cca 7 kilogramů, což je pro tento batoh ideální zatížení. Většinou chodím fotit východy a západy v Českém Švýcarsku nebo v Krušných horách a na takové výlety je batoh naprosto dostačující. Zvládne ale i celý den v horách.

Jako druhý batoh používám batoh Shimoda Action x70, který se sice nachází v úplně jiné cenové kategorii, ale s objemem 70 litrů se příliš nehodí na focení, kdy vyrazíte jen na východ nebo západ a za pár hodin jste zase doma. NH 900 Focus je přesně na tohle ideální a nosí se mnohem pohodlněji. Na několikadenní pobyt v horách i se spacákem a stanem bych ho však nedoporučoval, přece jen jeho objem je omezený a věci na několik dní se do něj zkrátka nevejdou. Při zátěži nad 10 kg už by se nenosil tak pohodlně. Pokud se rozhodnete vyrazit jen pár kilometrů na západ a přespíte na místě ‘’pod širákem” kvůli zachycení východu slunce, myslím si, že bude batoh vyhovující.

Závěr

NH900 Focus je velice všestranný a praktický batoh, který využijí nejen fotografové krajiny. Díky velkému množství kapes a kapsám na notebook a tablet ho využijí i třeba reportážní fotografové nebo studenti. Jednoduchý a stylový design zase ocení street fotografové, protože designem se batoh hodí i do města. Ti a reportážní fotografové ocení i rychlý přístup k foťáku ze strany. Rozměry a objem batohu jsou ideální i do letadla a díky možnosti uzamčení zipu můžete mít větší jistotu před krádeží.

Batoh splní požadavky jak náročných fotografů, kteří jsou na cestách za fotkou každý den a mají větší množství výbavy, tak i občasných fotografů nebo cestovatelů a turistů, kteří si rádi na cesty přibalí foťak.

V této cenové kategorii (1999 Kč) asi nenajdete na trhu lepší a všestrannější fotobatoh. Pokud s focením začínáte nebo už jste zkušený fotograf, který shání levný batoh a několika požadavky, je Quechua NH900 Focus volba, která určitě stojí za zvážení.

Luboš Prchal

Podobné příspěvky
Tip pro fotografy: recenze fotobatohu nejen pro profíky

Batoh Quechua NH 900 Focus

Stáli jste už někdy na vrcholku skály a čekali, až se první paprsky slunce dotknou okolní krajiny? Chladný vítr vám fouká do tváře, údolí se zahalují do mlhy a vy čekáte na ten jeden okamžik, kvůli kterému tam jste. 

Takový okamžik by se měl vyfotit :) a aby se mohl vyfotit, potřebujete s sebou vzít foťák. No a jak ho dostanete na vrchol skály, kopce, nebo hory? Jedno z řešení je fotobatoh. A jeden takový fotobatoh bych vám teď rád představil. Fotobatoh z Dekáče! :)

Úvodem..

Fotobatohy, tedy batohy, uzpůsobené k nošení fotografické techniky, jsou na trhu už delší dobu. Protože je focení čím dál tím populárnější a dostupnější, přizpůsobují se tomu i výrobci. Na trhu je spousta výrobců, zaměřujících se přímo na tento typ batohů (např. Shimoda, Peakdesign, Tenba apod.) Existují různé druhy podle potřeb fotografa. Reportážní fotograf potřebuje co nejsnadnější a nejrychlejší přístup k technice, zatímco fotograf krajiny potřebuje hlavně pohodlný batoh, do kterého dá kromě techniky i nějaké to oblečení, svačinu a turistické vybavení. NH 900 Focus z Decathlonu se hodí právě na tyhle výpravy. Jak uspěl?

Úložný prostor

Většina batohů, obzvláště v této cenové kategorii, se vyrábí s pevně daným úložným prostorem. Tím se dostáváme k první hlavní výhodě NH900 Focus - úložný prostor na techniku je plně vyjímatelný. Pokud zrovna nebudete chtít cestovat s foťákem, můžete vnitřní část vyndat a používat jako klasický batoh.

Úložný prostor pro techniku je rozdělen několika přepážkami, které jsou odnímatelné na suchý zip a můžete si ho tedy upravit přesně podle vašich potřeb. I přes poměrně malé rozměry je v něm dostatek místa na zrcadlovku a další 2 objektivy, při menších objektivech i 3. Samozřejmě, 200 - 600 mm objektiv se do něj nevejde, ale třeba moje sestava je Nikon Z7II s nasazeným Nikonem 14-30 f/4, navíc nosím Tamron 70-200 f/2,8 a jeden pevný objektiv. Zbytek místa využívám pro fotografické filtry a čistící pomůcky.

Další výhoda vyjímatelného prostoru pro techniku je jeho “poklop” - je totiž na zip a dá se celý uzavřít. Z jeho vnitřní strany je několik síťovaných kapes, které jsou ideální například pro paměťové karty nebo fotografické filtry.

K samotnému prostoru pro techniku se nedostáváme zeshora, jako u klasického batohu, ale zezadu. Celá záda batohu jsou totiž otevírací a batoh můžete otevřít jako kufr. Tím pádem se celý batoh otevře a dostaneme se snadno k jeho celému obsahu. 

Kapsy všude kam se podíváš 

Na vnitřní straně zad je několik šikovných kapes. Hlavní jsou dvě velké, do kterých se vejde notebook i tablet. Jedna z důležitých vlastností batohu je i ta, že úložný prostor pro techniku nezabírá celý batoh, ale nechává nad sebou pár litrů prostoru, do kterého se dá dostat klasickou kapsou zeshora. Ta je ideální na dodatečné vybavení, oblečení a svačinu. 

To ale není vše, na přední straně batohu se totiž nachází ještě jedna velká, ale úzká kapsa, která v podstatě zabírá celý předek, ale je šikovně schovaná za stěnou. Ta je opravdu překvapivě objemná a je perfektní pro uložení třeba lehké péřovky a nepromokavé bundy. 

Pokud si to tedy shrneme, jen dovnitř do batohu zabalíme pohodlně foťák, 2-3 objektivy, několik filtrů, čistící pomůcky a menší fotovýbavu, kabely a nabíječky, notebook, tablet, lékárničku, jídlo, mikinu, péřovku a nepromokavou bundu. Do 30 litrového batohu se vejde v podstatě všechno, co potřebujete na jeden den do přírody.

Další praktické vychytávky

Z vnější strany batohu se toho taky vejde dost. Zespoda se nachází dva popruhy, do kterých se dá připnout třeba další oblečení. Zvládnou i malý stan nebo spacák, avšak určené k tomu nejsou. Z pravé strany se pak nachází jedna velká, pružná kapsa, která se dá perfektně využít pro fotografický stativ. Díky zajišťovacímu popruhu nad kapsou může být stativ i vyšší a bude držet pevně. Já v ní nosím stativ Benro Rhino 34c, který patří spíše mezi větší a vejde se. Větší stativ by už asi nebyl na nošení pohodlný.

Další super výhoda jsou dvě kapsy na bederních pásech (na každém jedna) do kterých se dají dát menší věci, jako sušenky, bonbóny, ale i telefon, peněženka, nebo prostě cokoliv, co chcete mít po ruce a snadno se k tomu dostat, bez nutnosti sundat batoh na zem.

Z levé strany se pak nachází rozepínací vstup do batohu, který vede přímo do úložného prostoru pro techniku. Pokud si tedy vnitřek šikovně upravíte, můžete si dát foťák právě na levou stranu, kde se k němu snadno dostanete, aniž byste museli batoh sundavat na zem a rozepínat záda - stačí jen sundat na jedno rameno, otevřít kapsu a vyndat foťák. 

Poslední šikovná vychytávka je možnost uzamčení zipu zámečkem díky dvěma očkům na jezdcích.

Odolnost

Materiál batohu působí velmi odolně, abyste ho mohli bez obav položit na zem a dostat se k fotovýbavě. O odolnosti svedčí i 10 letá záruka, kterou Decathlon na své batohy poskytuje. Materiál není nepromokavý, z výroby je opatřen jen vodoodpudivou úpravou, ale pro případ deště je na spodní straně batohu kapsička, ve které najdete pláštěnku. Spodní část batohu je z hrubšího a odolnějšího materiálu, aby vydržel pokládání na zem.

Rozměry a hmotnost

I přes svůj objem 30l je batoh poměrně lehký (1,65 kg) a díky rozměrům 50 x 28 x 23 cm se dá u většiny leteckých společností použít jako kabinové zavazadlo. Já ho měl při letu do norského Tromso jako zavazadlo nad hlavu, ale nejspíš by se vešel i pod sedačku. Pokud tedy cestujete bez stativu, nebo jen s malým cestovním, tak se s ním dostanete i letadlem na několikadenní pobyt.

Pohodlí při nošení

Batoh se nosí velmi pohodlně. Záda jsou vypolstrovaná dvěma silnými pěnovými pruhy. Mezi nimi je větší mezera, aby vám dobře dýchaly záda. Ramenní popruhy jsou dostatečně silné na pohodlné nošení při zátěži kolem 7 kg, při větší zátěži už se ramenní popruhy lehce povolují a je potřeba je po čase dotáhnout, ale není to výrazná komplikace.

Dále pak batoh disponuje vypolstrovaným bederním pasem, který váhu krásně rozloží a na zádech ho pak skoro necítíte, ani při celodenním nošení.

Batoh pohledem fotografa krajiny

Jako fotograf krajiny potřebuji kromě fotovýbavy zabalit do batohu i tu turistickou. Váha se mi tak dostane na cca 7 kilogramů, což je pro tento batoh ideální zatížení. Většinou chodím fotit východy a západy v Českém Švýcarsku nebo v Krušných horách a na takové výlety je batoh naprosto dostačující. Zvládne ale i celý den v horách.

Jako druhý batoh používám batoh Shimoda Action x70, který se sice nachází v úplně jiné cenové kategorii, ale s objemem 70 litrů se příliš nehodí na focení, kdy vyrazíte jen na východ nebo západ a za pár hodin jste zase doma. NH 900 Focus je přesně na tohle ideální a nosí se mnohem pohodlněji. Na několikadenní pobyt v horách i se spacákem a stanem bych ho však nedoporučoval, přece jen jeho objem je omezený a věci na několik dní se do něj zkrátka nevejdou. Při zátěži nad 10 kg už by se nenosil tak pohodlně. Pokud se rozhodnete vyrazit jen pár kilometrů na západ a přespíte na místě ‘’pod širákem” kvůli zachycení východu slunce, myslím si, že bude batoh vyhovující.

Závěr

NH900 Focus je velice všestranný a praktický batoh, který využijí nejen fotografové krajiny. Díky velkému množství kapes a kapsám na notebook a tablet ho využijí i třeba reportážní fotografové nebo studenti. Jednoduchý a stylový design zase ocení street fotografové, protože designem se batoh hodí i do města. Ti a reportážní fotografové ocení i rychlý přístup k foťáku ze strany. Rozměry a objem batohu jsou ideální i do letadla a díky možnosti uzamčení zipu můžete mít větší jistotu před krádeží.

Batoh splní požadavky jak náročných fotografů, kteří jsou na cestách za fotkou každý den a mají větší množství výbavy, tak i občasných fotografů nebo cestovatelů a turistů, kteří si rádi na cesty přibalí foťak.

V této cenové kategorii (1999 Kč) asi nenajdete na trhu lepší a všestrannější fotobatoh. Pokud s focením začínáte nebo už jste zkušený fotograf, který shání levný batoh a několika požadavky, je Quechua NH900 Focus volba, která určitě stojí za zvážení.

Luboš Prchal

Poslední aktualizace: 15.6.2023
Tip pro fotografy: recenze fotobatohu nejen pro profíky na mapě
Autor: Decathlon
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
zavřít reklamu