Loading...
V Německu se střídá celkem pět ročních období: jaro, léto, podzim, zima a karneval. Pokud máte pocit, že se k jinak seriózním a disciplinovaným Němcům tento bujarý svátek nehodí, tak právě naopak.
Baštou karnevalu je hlavně Porýní, zejména pak města Kolín nad Rýnem, Düsseldorf a Mohuč. Zatímco Kolín nad Rýnem je se svým slavným dómem synonymem historického města, Düsseldorf je často opomíjen. Pro Čechy je však nejen dobře přístupnou destinací s přímým leteckým spojením. Slavný je i pro své pivo. A pokud se někdo považuje za milovníka piva, pak právě my, Češi.
Bez karnevalu by to nebylo ono
Pokud byste chtěli v Düsseldorfu zažít něco doopravdy tradičního, nenechte si ujít únorový karneval. Letos připadá na 20. – 26. února. A co vše vás čeká a nemine? Pokud jste si už stihli projít Düsseldorf, tak vězte, že od čtvrtka do středy ho můžete poznávat znovu. Nic nebude tak klidné a uspořádané, jako jiné dny v roce.
Zvláštní důležitost má v Düsseldorfu takzvaný neorganizovaný karneval, který probíhá od karnevalové neděle po takzvanou Weiberfastnacht, což je karnevalové úterý. Statisíce návštěvníků nejen z blízkého okolí se potkávají právě v neděli ve Starém městě Altstadt a v Královské aleji Königsallee. Dejte si však pozor. Je velký rozdíl, zda jste v Düsseldorfu nebo v Kolíně nad Rýnem. Zatímco v Düsseldorfu uslyšíte často jako pozdrav „Hellau“, v Kolíně se používá „Alaaf“. Při záměně by ani Düsseldorfští, ani Kolínští neměli radost.
Rozmanitý Düsseldorf: Přes den památky, večer u výčepního pultu
Přísně vzato neleží Düsseldorf, hlavní město Severního Porýní-Vestfálska, jak se všichni domnívají, na Rýně, nýbrž na říčce Düssel. A kdo se vydá do původního jádra starého města, do míst mezi bazilikou sv. Lamberta a zámeckou věží, ten jej také objeví, malý tok s názvem Düssel, krčící se mezi uličkou Liefergasse a hradním náměstím.
Oblíbené je staré město se svými pohlednými uličkami – milovníci nočního života mu mimochodem přezdívají nejdelší výčepní pult na světě. Jako doma se tu však cítí i přátelé kultury: Akce jako Staroměstský podzim lákají desetitisíce návštěvníků. Staré město je také útočištěm plejády muzeí, galerií a významných pamětihodností, ke kterým patří řada pěkných starobylých kostelů, které se dají nejlépe prozkoumat při okružní procházce městem.
Nejdelší bar na světě nenajdete v baru. Ve skutečnosti tento termín popisuje celý mikrokosmos, který zahrnuje více než 260 hostelů, barů a restaurací v düsseldorfském Altstadtu (Staré Město). Když se do této čtvrti vydáte, ochutnejte místní specialitu Altbier. Co činí Altbier lepší než ostatní piva? Altbier lze označit za tradiční (nejlépe fermentované) řemeslné pivo. Vždy se vyrábělo ručně - dlouho předtím, než se údajně objevilo umění vaření piva. A chutná skvěle!
Pro milovníky literatury mají Düsseldorfští v rukávu hned dvě velká jména: Heinrich Heine a Johann Wolfgang von Goethe. Geniálními byli i Robert Schumann, Felix Mendelssohn-Bartholdy a Johannes Brahms, kteří v Düsseldorfu působili jako skladatelé a dirigenti. V porýnské metropoli si však přijdou na své i příznivci jiných epoch a slohů. Například fanoušci skupiny „Die Toten Hosen“. Milovníci této skupiny by si měli poznačit v kalendáři 19. a 20. června 2020, kdy bude mít tato skupina koncert právě v domácím Düsseldorfu.
Objevte nejkrásnější německé náměstí
Ten, koho umění a kultura nakonec přece jen zmůže, najde příležitost k relaxaci a odpočinku v nádherných parcích, například v dvorní zahradě Hofgarten, mezi stromy, rybníčky a romantickými fontánkami. Zahrada má ideální centrální polohu a je tak jednoduše dostupná. Neměli byste si však nechat ujít ani dva významné parky umístěné více na severu města, ve čtvrti Stockum. Naleznete tam Lantzský park (Lantz´scher Park), který je koncipovaný v anglickém krajinném stylu a obklopuje klasicistní panské sídlo. Hned vedle něj se pak nachází Severní park, pravděpodobně nejkrásnější ze všech městských parků. Vytvořen byl v roce 1937 a měl sloužit k propagandistickým účelům: Nekonečné záhony květin, památníky, vodotrysky, japonská zahrada, louky s hřištěm i lehátky a akvaristické zoo krásným způsobem sbližují přírodu a volný čas.
Odpočinek a relaxaci najdete také na centrálně položeném Hradním náměstí Burgplatz. Dejte si tam sklenku tmavého svrchně kvašeného piva Altbier a užijte si pohled na Rýn. Prostranství kolem zámecké věže je vyhlášené jako jedno z nejkrásnějších německých náměstí vůbec. A to zcela právem. Na nedalekých španělských schodech se po práci a o víkendech schází celý Düsseldorf. A najednou má člověk jasno, odkud že se vzala ta pověst tak elegantního města.
Do Düsseldorfu je z České republiky příjemné spojení především letecky. K letecké přepravě můžete využít přímý let, ceny začínají na 35 eurech za jednu cestu. Výrazně delší pak bude cesta autobusem. O něco kratší je kombinace autobusu a vlaku, a to nejčastěji s přestupem v Norimberku. Přesto však musíte počítat zhruba s osmihodinovým přesunem.
Další informace naleznete na stránkách Německé turistické centrály.