Kolín nad Rýnem – chrliče na katedrále (Köln am Rheim – Wasserspeier Am Dom)
Nedílnou, a jistě velice významnou, součástí každé správné gotické katedrály jsou také kamenné chrliče, které zdobí tyto nádherné monumentální stavby. A jak už to u těchto pozoruhodných uměleckých výtvorů bývá zvykem, mají kromě účelu dekorativního a ryze technicko – praktického také funkci ochrannou. Tyto – v drtivé většině – tajemné démonické figurky mají totiž „svou“ stavbu zrcadlově chránit před démony skutečnými, zlo přinášejícími. Mnohdy až člověka napadne, jestli nakonec ten odvod dešťové vody a ochrana stěn i oken chrámu před její destruktivní silou nebyl od samého počátku až úkolem druhotným. A nejinak je tomu i u katedrály kolínské …
I tady najdeme zpodobnění různých kozích démonů a stvoření, která jsou napůl člověkem a napůl zvířetem. Vskutku mýtické bytosti doplňují fantaskní postavy s démonickými grimasami. Vedle psů, kteří byli považováni za nečisté, najdeme z kamene vytesané lidské postavy, kteří mají bránit vstupu hříšníků. Zkrátka typický středověk, navíc.v podobě, která by jistě potěšila Hieronyma Bosche. A na tomto konstatování nic nemění ani fakt, že (nejen) chrliče kolínské katedrály už dávno nemají s touto dějinnou epochou vůbec nic společného.
Zdejší chrliče jsou většinově umístěny ve výšce přibližně 20 metrů a údajně jich je celkem 123 (některé informační zdroje ovšem uvádějí „jen“ číslo 108, ale ono je také diskutabilní, co všechno zde můžeme počítat za „pravý a plně funkční“ chrlič). Vznikaly v různých dobách, protože mnohé původní byly zničeny. Například většina chrličů na jižní straně pochází z období let 1824 až 1848. Je přitom zajímavé, že zatímco v 19. a na počátku 20. století dodržovali všichni kameníci při náhradě původních chrličů jejich středověkou podobu, jejich nástupci, kteří katedrálu opravovali v prvních desetiletích po II. světové válce k tomuto „tématu“ přistupovali mnohem volněji. Často zde ztvárňovali sami sebe nebo své ztepilé manželky.
Vzhledem k velikosti a významu kolínské katedrály jistě nikoho nepřekvapí, že vyšla i kniha fotografií, která je věnována pouze těmto chrličům. Stojí téměř 40 euro (rozhodně to však nejsou vyhozené peníze) a její zřejmě nejzajímavější část je zaměřena na chrliče, ve kterých zamrzla voda a změnila tak jejich podobu (vznikly dlouhé vousy apod.). Některé chrliče jsou však již na první pohled skutečně spíše pouhou dekorací – a ukázkou fantazie svého tvůrce – než nějakou „protivodní“ pomůckou ...