Vybavte se na podzimní focení aneb Vychytávky do sychravého počasí
Podzim se hlásí i slovo a my pro vás máme pár tipů, jak si focení během něj zpříjemnit a jak vyzrát na počasí, které je pro toto období charakteristické. A nejen pro něj - spoustu těchto vychytávek, které vám umožní pohodlnou práci i rozvíjejí vaši kreativitu, totiž využijete nejen na podzim, ale i v průběhu celého roku.
Odolejte větru a dešti
Léto pomalu končí a s podzimem přicházejí mlhy, déšť a chlad. Aby vaše technika podávala v takovém počasí stejně skvělé výkony, na jaké jste zvyklí, je potřeba si ji trochu předcházet. Jak? To se dozvíte v tomto článku!
Technika vždy v suchu
Všudypřítomné vlhko technice nedělá dobře, to je známá věc. Úplně nejlepším řešením je mít utěsněný fotoaparát i objektiv, ale co když je nemáte? Nebo máte utěsněné tělo, ale objektiv ne? Fotit v (lehkém) dešti či v mlze můžete i s "obyčejnými" skly, aniž byste se museli bát toho, že se vám do něj dostane voda.
Pokud s sebou na výpravy do přírody berete nějaký univerzální zoom, určitě oceníte neoprenové návleky, které mu padnou jako ulité. Dokonce je můžete mít i v maskáčovém designu a perfetně splynout s okolím.
Veškerá výbava po ruce
Dvě těla jsou standardním vybavením profesionálních sportovních či svatebních fotografů. I do přírody či jiných exteriérových prostředí se ale mohou na podzim leckdy hodit. Můžete využívat více ohniskových vzdáleností, aniž byste museli vystavovat snímač či zrcátko a snímač vlhku při výměně objektivů.
Pokud s sebou nosíte víc než jedno tělo nebo třeba dalekohled, pak možná občas nevíte, kam s rukama a technikou. S jednoduchými, ale efektivními popruhy OP/TECH můžete být pohotoví a zároveň mít při nošení techniky pohodlí.
Bez kapek v záběru
Kapky vody na nádherně zbarveném listí a jehličí, mlha, déšť. Všechny tyto podmínky dělají podzim podzimem a přesně na ně se jako fotografové těšíme. Nesou s sebou ale i své nevýhody - stačí jemný vítr či drobný pohyb a kapky z listí padají, mlha se usadí na přední čočce v podobě droboučkých kapiček, o samotném dešti nemluvě.
A taková nešikovně spadlá kapka na přední čočku může nadělat pěknou paseku. K vyřešení stačí jednoduché a elegantní řešení v podobě filtrů s nano vrstvami, které vodu odpuzují a kapky po nich hned stečou dolů, aniž by po sobě zanechaly jakoukoli stopu. Rozhodně můžeme doporučit UV i polarizační filtry Hoya NANO, které patří ke špičce.
Čištění, nezbytná součást výbavy
I když výše zmíněné filtry dokážou takřka zázraky, pro prvotní očištění objektivu nebo nechtěných otisků prstů na filtru je dobré mít s sebou čištění. To od Zeisse je stejně vynikající jako jeho objektivy - můžete si ho pořídit jako plný set s balónkem, štětečkem i čisticí tekutinou nebo třeba v menší variantě jako utěrku se sprejem.
S chladnějším a vlhčím počasím nastává i sezóna zamlžených brýlí. Myslíte si, že dočasné slepotě při přechodu z chladného vnějšku do vytopeného interiéru nelze ničím zabránit? Chyba lávky! Stačí jednoduchý trik v podobě protizamlžovací utěrky, která brýle (a samozřejmě i jinou optiku) nejen vyčistí, ale také zabrání tomu, aby se orosily.
Dokonale vymazlené video
Co všechno potřebujete k parádnímu videu? Základem je jistě čistý zvuk a obraz. Se zvukem vám i ve větrných podmínkách pomůže bezdrátový mikrofonní systém Saramonic, jehož součástí je i deadcat a uložná krabička navíc funguje jako powerbanka pro přijímač a vysílač.
S vizuální stránkou si můžete pohrát třeba s variabilním ND filtrem, který využijete v různých světelných podmínkách, a pokud budete potřebovat naopak přisvítit, tak bez obav sáhněte po LED světle Aputure s celým RGB spektrem. S přesným nastavením světla (i při focení) vám může pomoci kapesní expozimetr. Mikrofon, světlo a další důležité příslušenství můžete připevnit třeba na přídavné rameno od Manfrotta a využít současně i stabilitu stativu.
Stabilní v každé situaci
Bez stativu nedá ani ránu leckterý fotograf nebo videotvůrce. Kupříkladu pro záběry dlouhé expozice, časosběrná videa nebo pouhé neroztřesené natáčení je takřka nepostradatelný. A záběry sametového vodopádu uprostřed barevného spadaného listí nebo "odlehčení" těžkých dešťových mraků tím, že jim přidáte pohyb, jsou oblíbené podzimní hrátky.
Využijete je i v případě, že si na výletě ve dvou chcete pořídit společnou fotku. Parádním společníkem na kreativní toulky bude třeba karbonový stativ Rollei CT-5C, z něhož můžete snadno vytvořit monopod. Navíc můžete dlouhé nohy vyměnit za krátké a z běžného cestovního stativu mít ministativ.
Pokud hledáte něco ještě lehčího a kompaktnějšího a soustředíte se spíše na natáčení akční kamerou nebo focení (selfie) mobilním telefonem, je tady pro vás monopod Rollei City Traveler.
Energie na cestách
V chladu se baterie vybíjejí rychleji. Pokud fotíte hlavně s telefonem, s powerbankou si můžete být jistí, že vám "šťáva" nedojde ve chvíli, kdy ji nejvíc potřebujete - když číháte na zajímavý záběr, natáčíte video nebo třeba potřebujete najít na telefonu trasu či předpověď počasí. S její pomocí nabijete jak smartphony, tak i další zařízení.