Praha – mázhaus Novoměstské radnice
Turistické cíle • Památky a muzea • Radnice
Pražská Novoměstská radnice na Karlově náměstí je všeobecně známa jako jedna z mnoha národních kulturních památek v našem hlavním městě. Část návštěvníků Prahy jistě ví, že zde můžete vystoupat po 221 schodech na vyhlídkový Ochoz radniční věže, ale málokdo možná tuší, že tato věž je úzce spojena s jednou zdejší velkou raritou. Vstup do věže je totiž situován ve východní stěně gotické sloupové síně, tzv. mázhausu, která je všeobecně považována za největší dochovaný nesakrální prostor ve stylu vrcholné gotiky v Čechách.
Budova někdejší protipožární strážnice je vlastně čtyřkřídlým areálem s centrálním dvorem a – již zmíněnou - šestipodlažní 70-metrovou věží, postavenou v letech 1452 až 1456. Samotná radnice však pochází již z let 1377 až 1398 a následně byla upravena Benediktem Reidem v letech 1520 až 1526. Novoměstskou radnici pak potkaly ještě další přestavby a úpravy, ty nejdůležitější zde byly provedeny v roce 1559 (renesanční stavitel a kameník Bonifác Wohlmut), 1722-1725, 1806-1811 (úprava klasicistní, K. Schmidt) a 1905-06 (čelní představitelé historismu a regotizace Antonín Wiehl a Kamil Hilbert). Aby ale těch dat a jmen nebylo málo je třeba uvést, že prostor mázhausu byl postaven – jako součást jižního radničního křídla, které je vlastně prúčelím otočeným do náměstí - v letech 1411 až 1418, a to zásluhou Martina Friče a mistra Klíče.
V případě tohoto mázhausu se jedná o vskutku nádherný dvojlodní prostor s žebrovou křížovou klenbou. Je to tedy přízemní vstupní gotický sloupový sál o šesti klenebních polích, nesených dvěma mohutnými válcovými pilíři. Podlaha je pískovcová a na stěnách jsou dochované fragmenty kreseb. Ve východní stěně je vstup do věže, na severní straně pak schodiště vedoucí do suterénu. Přístup do mázhausu je buď z nádvoří nebo přímo z Karlova náměstí. Mázhaus není vybaven žádným mobiliářem. Rozměry tohoto prostoru jsou 23 x 11 metrů, při výšce 7 m. Pokud jste si spočítali, že jeho plocha je 253 m2, tak vězte, že jako oficiální údaj o výměře bývá uváděno „jen“ 191 m2. Radniční mázhaus je považován nejen za nejhodnotnější místnost celé budovy, ale zřejmě i nejhodnotnější prostoru měšťanské architektury doby lucemburské v českých zemích.
Co dodat na závěr? Jedním slovem: nádhera. Byl jsem zde naposledy v dubnu roku 2008 (tudíž fotodokumentaci k článku tvoří skeny fotografií 9x13 cm) … a tento nedostatek musím brzy napravit. Možností se nabízí mnoho, protože tento gotický prostor bývá běžně komerčně využíván. Konají se zde totiž nejen různé tiskové konference, semináře a rauty, ale také výstavy, koncerty a další kulturní nebo společenské akce typu Renesanční ples. A pokud máte volných nějakých 25 tisíc (bez DPH), můžete si mázhaus pronajmout například na svatební obřad a následný hodokvas. K dispozici je také Konšelský salonek s dřevěným malovaným stropem.