Novoměstská radnice
Nové Město pražské je neodmyslitelně spojeno s největším panovníkem českých dějin Karlem IV. Stavba radnice započala brzy po založení Nového Města pražského roku 1348. Byla sídlem správy Nového Města pražského až do roku 1784, kdy byla všechna čtyři pražská města spojena. Roku 1419 dosadil král Václav IV. v Novém Městě pražském novou, protihusitsky smýšlející městskou radu. Ta záhy uvěznila několik radikálních husitů. 30. července téhož roku přitáhl k radnici dav husitů. Konšelé, očekávající brzkou pomoc z Hradu, odpovídali na žádosti o propuštění vězňů jen nadávkami a házením kamenů. Lidé vylomili vrata, vnikli do radnice a vyházeli konšele z oken na nastavené píky a meče. První pražská defenestrace zahájila husitskou revoluci.
Radnice je komplexem několika středověkých objektů s nejstarším východním křídlem z doby kolem r. 1377 (do Vodičkovy ul.), jižní křídlo (směrem do Karlova nám.) bylo přistavěno v letech 1411 - 16, renesančně přestavěno a opatřeno pozdně gotickými štíty v letech 1520 - 26 Benediktem Riedem. Východní křídlo byla také přestavěno renesančně po r. 1559 Bonifácem Wohlmutem, je v něm zachována původní rozsáhlá gotická dvojlodní síň, radniční Mázhaus s křížovými žebrovými klenbami na válcových pilířích z let 1411 - 18. Klenba je největší v Praze mezi civilními budovami. Nejvýznamnější přestavba radnice probíhala v letech 1904 - 05, kdy Antonín Wiehl a Kamil Hilbert zrušili klasicistní přestavbu z počátku 19. st. a uvedli budovu do renesanční podoby z 1. poloviny 16. st. Nejrozsáhlejší místností je velký Konšelský sál, na jehož stěnách jsou zbytky maleb v duchu rudolfinského manýrismu.
Program Novoměstské radnice 2024
>> Komentované prohlídky Novoměstské radnice, 13/2/2024 - 31/11/2024
>> Měsíc věží a rozhleden ČR 2024 na Novoměstské radnici, 28/9/2024 - 28/10/2024
Komentované prohlídky Novoměstské radnice 2024
Prohlídka s poutavým výkladem vhodná i pro děti odkryje návštěvníkům kus historie jedné z nejkrásnějších pražských národních kulturních památek. Podíváte se i do prostor, které nejsou běžně přístupné. Prohlídky se konají v předem plánovaných termínech dopoledne či při západu slunce v době od 13. 2. do 30. 11. 2024.
>> www.nrpraha.cz/program/1306/komentovane-prohlidky-novomestske-radnice-2024/
Měsíc věží a rozhleden ČR 2024 na Novoměstské radnici aneb Stoupá celá rodina
Již 13.ročník projektu k prodloužení turistické sezóny. Po celý rok může vandrovník získávat čtyři razítka s připsáním data návštěvy na sběratelský 4 pohled, který se nakonec stane výherním losem. Na ukončení projektu návštěvníci zamávají z ochozu věže do všech světových stran. Záměrem tohoto výstupu je vytvoření nové české tradice, aby Češi v tento státní svátek kdekoliv na světě vystoupali s českou vlajkou na některou věž či rozhlednu. S vlastním foto snímkem je možné též soutěžit.
28.9. - 28. 10. Věž.
Otevřeno út-ne 10–18 hod.
Vstupné v rámci věže.
28. 9. Den věží a rozhleden
vstup pro děti do 12 ti let se soutěžním 4pohledem, zakoupeným v pokladně věže, bez poplatku.
28. 10. Český den s českými vlajkami
výstup na ochoz věže s českou vlajkou / pro vandrovníky s Turistickým deníkem nebo Pohádkovým pasem a vlajkou ČR zvláštní vstupné: plné 40 Kč, snížené 25 Kč, rodinné 100 Kč
Více na www.nrpraha.cz/program/1341/mesic-vezi-a-rozhleden-cr-2024-aneb-stoupa-cela-rodina/
Whisky Life! Prague 2024 - festival (nejen) pro milovníky whisky
Návštěvníci z řad odborníků i široké veřejnosti budou mít během již XI. ročníku festivalu opět po oba dny možnost objevovat rozmanitost tohoto destilátu, k dispozici bude okolo 500 různých druhů whisky. Pro zájemce budou připravené také edukativní masterclasses, které jim pomohou prozkoumat vybrané značky skutečně do hloubky.
Termín: 1.-2. 11. (15-22 hod)
Vstupné: jednodenní 490 Kč, dvoudenní 880 Kč
Více na www.nrpraha.cz/program/1381/whisky-life-prague-2024/ a www.whiskylifeprague.cz
Komentované prohlídky Novoměstské radnice 2024
Prohlídka s poutavým výkladem vhodná i pro děti odkryje návštěvníkům kus historie jedné z nejkrásnějších pražských národních kulturních památek. Podíváte se i do prostor, které nejsou běžně přístupné. Prohlídky se konají v předem plánovaných termínech dopoledne či při západu slunce v době od 13. 2. do 30. 11. 2024.
12.11. při západu slunce, začátek v 15:30 hod,
30. 11. dopolední, začátek v 10 hod– POSLEDNÍ LETOŠNÍ PROHLÍDKA.
Sraz na nádvoří. Závazné přihlášky předem s dostatečným předstihem na vaclav.beznoska@nrpraha.cz / Bez rezervace není vstup zaručen. Prohlídku pro skupinu od 10 osob je možné si dohodnout i v individuálním termínu.
Vstup: 1 osoba 180 Kč (+ jedno dítě do 15 let zdarma).
https://www.nrpraha.cz/program/1306/komentovane-prohlidky-novomestske-radnice-2024/
>> Sledujte program akcí a výstav Novoměstské radnice v Praze 2024
Fotogalerie
Založena před rokem 1367, s pozdně gotickou věží a renesančním křídlem. Historií spjatá s husitským hnutím. Stojí v rohu Karlova náměstí.
Věž - dominanta Karlova náměstí byla dostavěna v roce 1456, je vysoká téměř 70 m a na Ochoz vede 221 schodů. Od 15. století věž plnila funkci protipožární „strážnice" pro Nové Město a později z ní hlásný vytruboval hodiny. Věž doznala stavebních úprav v letech 1520 - 1526 a následně 1559 - 1561, Ochoz a střecha byly opakovaně opravovány po zasažení bleskem (naposledy v roce 1876).
V prvním patře se nachází původně gotická kaple, později zasvěcená Nanebevzetí Panny Marie a patronu české země sv. Václavovi. V roce 1722 byla přestavěna v barokním stylu, ze kterého se zachovala např. klenba uprostřed zdobená freskou alegorie Práva a Spravedlnosti, či vstupní profilovaný portál. Vdalších patrech věže jsou výstavní prostory, kde se konají tématické výstavy. Na východní straně věže je umístěn fragment řetězu, který kdysi sloužil k uzavření ulice: toto opatření mělo zajistit obyvatelům noční klid - zejména dřevěná kola povozů na vozovce byla značně hlučná.
Od roku 1760 je zde také zasazen český neboli pražský loket - etalon, míra, která byla zavedena včeském království již za Přemysla Otakara II. Zde si kupci mohli cejchovat své dřevěné míry, kupující si mohli zkontrolovat, zda jim byla naměřena správná míra. Na severní straně věže jsou vytesány dva znaky Nového Města.
Provozní doba: od května do řijna denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin
NOVOMĚSTSKÁ RADNICE V PRAZE
Novoměstská radnice je jednou z osmnácti národních kulturních památek v Praze. Její historie začíná brzy po založení Nového Města pražského Karlem IV. roku 1348. V průběhu staletí se stala Novoměstská radnice svědkem mnoha dějinných událostí - v pramenech je uváděna již v roce 1377. V roce 1419 se zde odehrála první pražská defenestrace - dav pod vedením Jana Želivského a Jana Žižky svrhl s oken purkmistra, dva konšely a několik měšťanů a zahájil tak husitskou revoluci. Ke druhé pražské defenestraci došlo na Novoměstské radnici v roce 1483 za náboženských a politických nepokojů v pražských městech, které přerostly v povstání a politický převrat. V roce 1518, kdy se Novoměstská radnice stala sídlem šestipanského úřadu, došlo k výrazné architektonické úpravě budovy; v roce 1559 vyhořela a její přestavba trvala až do roku 1561. V roce 1609 se zde sešli protestantští stavové, aby přiměli Rudolfa II. vydat Majestát zaručující náboženské svobody. V roce 1874, po sloučení pražských měst pod působnost jednoho magistrátu, se radnice stala sídlem trestního soudu a po roce 1859 zakoupilo radnici Presidium zemského soudu. Při dalších opravách v roce 1905 byly objeveny cenné zachované zbytky původní architektury, podle kterých rekonstruovali arch. Wiehl a Hilbert původní vzhled radnice.
Poslání radnice se během staletí měnilo. Z původně správního střediska Nového Města se radnice stala sídlem soudu a prostory byly využívány jako vězení. Na odsouzení zde například čekal v letech 1694 - 1695 vůdce chodské selské rebelie Jan Sladký-Kozina. Celopražskou pozornost si vysloužil proces s legendárním loupežníkem Václavem Babinským z roku 1839. Tzv. tiskové procesy z padesátých let 19. století přivedly do zdejšího vězení např. Josefa R. Vilímka, Vincence Vávru nebo Františka Bozděcha. V roce 1894 se zde konal politický proces s Omladinou, při kterém bylo odsouzeno přes 70 osob, mj. Alois Rašín a Stanislav Kostka Neumann.
Před celkovou rekonstrukcí, která začala v 70. letech minulého století, radnice jako pracoviště dopravního inspektorátu, nádvoří využívala Veřejná bezpečnost jako parkoviště a opravnu služebních vozů. Vsoučasnosti se na Novoměstské radnici konají výstavy, koncerty, divadelní představení a další kulturní a společenské akce.
Zřizovatelem příspěvkové organizace Novoměstská radnice je Městská část Praha 2.
Otevřeno denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin.
Karlovo náměstí 23, Praha 2 - Nové Město
Radnicu tvorí komplex niekoľkých stredovekých budov, najstaršia je z roku 1377. V 16. storočí radnicu renesančne prestavali. Bola správnym sídlom Nového Mesta až do roku 1784, kedy cisár Josef II. zlúčil Nové Mesto, Malú Stranu, Hradčany a Staré Mesto pod jednu mestskú radu.
Radnica v minulosti slúžila aj ako väzenie. Väznili tu vodcu rebelov Chodov Jana Sladkého Kozinu, viedol sa tu aj proces so známym lúpežníkom Babinským, posledným väzňom bola v 50. rokoch minulého storočia Milada Horáková.
Gotická veža, dominanta radnice je vysoká takmer 70 metrov, jej stavbu dokončili v roku 1456. Následné stavebné úpravy veže boli v rokoch 1520 - 1526 a 1559 - 1561. Veža slúžila od 15. storočia ako protipožiarna, pozorovateľ z veže hlásil požiar a zvolával obyvateľstvo. Neskôr z nej hlásny, trubač každú hodinu oznamoval presný čas.
Z veže je nádherná vyhliadka na Nové Mesto, Karlovo námestie a veľkú časť Prahy. Vyhliadkový ochoz veže sa nachádza vo výške 42 metrov, kto si chce tento výhľad dopriať, musí zdolať výstup po 221 schodov.
V bývalom byte pod ochozom sa nachádza stála expozícia otvorená celoročne.
V prvom poschodí veže je kaplnka, pôvodne gotická, dnes barokovo prestavaná. Kaplnka je zasvätená Nanebovzatiu Panny Marie a sv. Václavovi.