Anenská Huť - Jeseníky
Turistické cíle • Památky a muzea • Chata
Historie obce Stará Ves začíná ve 13. století, kdy biskup Bruno založil na místě dnešní Staré vsi osadu, která patřila do Rabštejnského panství. To bylo postiženo válkami uherskými a v té době osada zanikla.
V roce 1480 byla vybudována Janovická tvrz a hrad Rabštejn je již pustý. Na Nový rok 1561 byla vydána lokační listina na znovuosídlení Staré vsi tehdejšími zástavními držiteli panství Vítem a Vavřincem Ederem ze Šťávnice. Nynější název se vyskytuje poprvé v prodejní listině císaře Rudolfa II. v roku 1584: „wes, která slowe Stará Wes“.
Obec měla vždy vazbu na těžbu a dolování rud. Nejvýznamnějšími držiteli panství byli právě Ederové ze Šťávnice. Následně se zde usídlili uhlíři, kteří pálili dřevěné uhlí pro místní Hutě.
Důležitý rok pro obec je rok 1601 - to Ferdinand Hofman povolal na janovické panství císařského lesmistra a nastal obrat v lesním hospodářství k cílevědomému využití a obnově ohromného lesního panství. Nastalo budování milířů, na vodních tocích budování záchytných přehrad pro splavování dříví na staroveskou pilu, též došlo k vybudování úzkokolejné železnice pro dovoz dříví.
Velký rozvoj v obci nastal po roce 1721, kdy převzal panství Alois Harrach a později Ferdinand Harrach. Za jejich doby nastal rozvoj v oblasti tkalcovství a zpracování textilu. V roce 1757 byl založen papírový mlýn, roku 1770 se snažila hraběnka Růžena Harrachová obnovit zdější stříbrné a olověné doly.
Rodu Harrachů vděčí obec za spoustu pozitivního - vystavění školky pro děti svých zaměstnanců, dále kostela a vybudování.
Pro potešení oka lze zhlédnout kulturní památku a to sochu sv. Jana Nepomuckého na Potočné ulici. Jde o barokní platiku z pozdní doby 18. st., v současné době po komplexní restauraci.
Již od roku 1598 se dočítáme v účetních knihách Janovického panství o těžbě rud a výrobě olova, stříbra, ale i zlata v Anenské Huti ve Staré vsi. Současně jsou zde první zmínky o dodávkách piva a zvěřiny do přílehlé hospody, která sloužila zdejším dělníkům z hutí a dřevařům k osvěžení po celodenní práci. Všechny přestavby a rekonstrukce se však vůbec nedotkly samotné hospody. Tato stále sloužila k utišení žízně a hladu celých generací místních lidí. Zůstala prakticky v nezměněné podobě po zhruba 350 let.
V roce 1964 byla požárem téměř úplně zničena. Po třech letech byla znovu otevřena v majetku LSD Jednota a sloužila zejména k rekreaci dětí. V roce 1993 byla restaurace s ubytovnou a hospodářským stavením prodána společnosti SHH s.r.o.. Tato společnost celé zařízení přebudovala na penzion pro rekreaci rodin, škol v přírodě a lyžařské výcviky.
http://www.ubytovaniskritek.jeseniky.com/296/penzion-anenska-hut/