Areál československého opevnění
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Technická památka
Areál československého opevnění najdeme u severního okraje obce Hlučín ? Darkovičky. Jedná se o významnou vojensko-technickou památku, kterou tvoří pěchotní sruby těžkého opevnění vybudované v letech 1935 až 1938. V areálu můžeme vidět pěchotní sruby Obora, Alej, Orel a lehký objekt vz. 37A. Srub Alej byl rekonstruován a dnes je možné jej v doprovodu průvodce navštívit. Srub má pancéřové zvony, kopuli a v interiéru je instalovaná dobová výstroj a výzbroj. Od roku 1992 se tento areál stal součástí Slezského zemského muzea. Rekonstrukce zdejšího areálu byla zahájena v roce 1980. Každoročně se v areálu opevnění konají ukázky obrany pevností. V sousedství pevností si rovněž můžeme prohlédnout dobovou vojenskou techniku a různé druhy tankových zátaras. Celým areálem prochází trasa Naučné stezky nesoucí název Vlastivědná.
Pěchotní srub Alej
Pěchotní srub MO-S19 nesoucí název Alej prodělal rozsáhlou rekonstrukci jak zevnějšku tak i interiéru včetně vybavení. V okolí srubu a v jeho interiéru byla instalována výstroj a výzbroj, která se tu nacházela v roce 1938. Nad srubem se zvedají tři pancéřové věže. Nejzajímavější částí tohoto srubu a zdejším největším lákadlem je plně rekonstruovaná unikátní střelecká místnost s dobovou výzbrojí. Kromě střelecké místnosti si ve srubu můžeme prohlédnout Telefonní ústřednu, ventilační systém, studnu, která dosahuje hloubky necelých 50 metrů, ubikaci či sociální zařízení.
Pěchotní srub Obora
Pěchotní srub MO ? S18 nesoucí název Obora prodělal rekonstrukci vnějšku a dnes jej můžeme vidět v původní podobě. Ve vstupní části srubu byla instalovaná pamětní deska věnovaná Jaroslavu Švarcovi, který se účastnil odboje a padl v Praze v boji proti nacistům.
Lehký objekt
Lehký objekt vz. A-140Z rovněž prodělal rekonstrukci a v interiéru bylo instalováno tehdejší základní vybavení.