Areál chrámu sv.Bartoloměje v Jablonném nad Orlicí
Sakrální areál se vypíná ve svahu nad centrální částí města, nad náměstím. Vlastní kostel stojí ve středu starého hřbitova, který je obklopen ohradní zdí. Jižně od svatostánku je umístěna márnice a na sever od něj kaple. Cesta stoupající k němu od rynku mine napřed budovu nové fary a poté nás přivede k bráně. V jejím štítu vidíme skulptury sv.Petra a Pavla. Vedle stojí památkově chráněný kříž.
Areál kostela představuje cennou ukázku sakrálních staveb postavených ve slohu vrcholného baroka a ve stylu kyšperského stavitele Andrease Castelliho. Interiér chrámu je dnes částečně vybaven rokokovým mobiliářem.
Prvotní kostel s farou shořel při velkém požáru města v roce 1648. Ten zničil nejen všechna stavení na rynku, ale rovněž i budovu radnice. V byly uloženy kroniky a staré listiny, takže žádné informace o tom, odkdy v Jablonném kostel stál, se nedochovaly.
Kostelík a dřevěná fara byly obnoveny až po 15 letech. Bohužel jeho malý interiér už nedovolil, aby se do něj na mších svatých namačkali všichni věřící.
O něco později uhodil za bouře blesk do kostnice a celou ji zlikvidoval. Roku 1680 byla k chrámu přistavěna hranolová věž se zvony. Nová větší fara a důkladná přestavba kostela byla dokončena roku 1732. Komplex všech sakrálních staveb navrhl dvorní stavitel Lichtensteinů (tehdejších majitelů panství) – Kristian Auer.
Kromě přestavby chrámu došlo k rozšíření hřbitova, který byl obehnán zdí. Vznikla rovněž nová kostnice s márnicí a hřbitovní kaple.