Arménie - klášter Noravank
Po návštěvě lázeňského města Jermuk pokračujeme na jihozápad až k hlavní silnici spojující sever a jih země. Jedeme po ní až do města Yeghegnadzor, za kterým jsme asi po 15 kilometrech odbočili vlevo. Jedeme podél potoka pěknou soutěskou mezi vysokými skalami. Po šesti kilometrech se skály trochu rozestoupily a na levé straně se objevil načervenalý klášterní komplex Noravank, vystavěný na skále nad údolím, na severní straně malebného kaňonu řeky Amagha. Už při tomto pohledu bylo jasné, že bude něco pravdy na tom, že patří k nejkrásnějším v Arménii. Noravank v Arménštině znamená „nový klášter“.
Založen byl až ve 13. století, o 600 let později než většina arménských Klášterů. Vystupujeme z auta, platíme a loučíme se s taxikářem. Celou jednu hodinu si prohlížíme úžasný klášterní komplex, krásné údolí pod ním a do červena zbarvené skály všude okolo. Není to jen soubor krásných budov, ale způsob jakým se věže kostelů zvedají k okolním skalám i nad údolí potoka v souladu s okolní krajinou. Z architektonického hlediska je klášter originální. Dominantou jsou dva vysoké kostely blízko u sebe, starší chrám sv. Jana Křtitele (Surb Karapet) byl budován postupně (1216–1227). Později k němu byla ještě přistavěna kaple svatého Řehoře (1275). Novější a větší chrám Matky Boží (Surb Astvatsatsin) byl dokončen v roce 1339. Tento je zajímavý navíc tím, že je dvoupatrový. V přízemí je obřadní síň s hrobkou, ve druhém patře, které je přístupné pouze po úzkém vysutém schodišti bez zábradlí, umístěném na fasádě, je pak vlastní kaple. Druhý kostel má vstupní halu s náhrobními kameny přisazenou před sebe, je také výškově oddělený, vejít dovnitř se musí po malém vnitřním schodišti.
Celý komplex byl důkladně zrekonstruován v letech 1995–1999 díky peněžním darům Arménů žijících v zahraničí, zejména v Kanadě. V této době byla také přistavěna moderní správní budova, ve které se nachází malá společenská místnost nebo možná jídelna, byt opata a správce kláštera. V zahradě jsme také objevili pramen s fontánou. Jelikož by zde měla téct omlazující voda, tak i my ochutnáváme a mládneme. Po prohlídce kláštera, která je mimochodem stejně jako u všech ostatních arménských Klášterů zdarma, odcházíme.
*
Při putování po Arménii jsem ještě navštívil tato místa a viděl následující:
hlavní město Arménie: https://www.turistika.cz/mista/jerevan-hlavni-mesto-armenie
koňak Ararat: https://www.turistika.cz/mista/armenie-jerevan-konak-ararat
město Dilijan: https://www.turistika.cz/mista/armenie-mesto-dilijan
klášter Haghartsin: https://www.turistika.cz/mista/armenie-klaster-haghartsin
další zajímavé kláštery: https://www.turistika.cz/mista/klastery-v-armenii
lázně v Arménii: https://www.turistika.cz/cestopisy/lazne-v-armenii
kaňon říčky Azat: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-kanon-ricky-azat
město Jermuk: https://www.turistika.cz/cestopisy/mesto-jermuk-lyzovani-v-armenii
klášter Geghard: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-klaster-geghard
chrám Garni: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-chram-garni
poutní místo Eschmiadzin: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-eschmiadzin
městečko Areni: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-areni
vesnice Antarut: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-antarut
doprava v Arménii: https://www.turistika.cz/cestopisy/doprava-v-armenii
jezero a město Sevan: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-jezero-a-mesto-sevan
zajímavé tržiště v hlavním městě: https://www.turistika.cz/mista/armenie-trziste-vernissage
tunel z řeky Arpa do jezera sevan: https://www.turistika.cz/mista/armenie-tunel-z-reky-arpa-do-jezera-sevan
*
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/