Loading...
Azorské ostrovy, to jsou také vinice. Sice plochou menší, ale víno je chutné. A lidé, co se o něho starají jsou také úžasní.
Poté, co jsme na západě ostrova Faial, nad městem Praia do Norte, navštívili oblast s názvem Zona Especial de Conservaçao da Caldeira e Capelinhos, zastavujeme nedaleko odtud u malého vinařského stavení, kde právě lisují hrozny. Lidé jsou velice příjemní a dávají nám hned ochutnat hrozny i čerstvý mošt. Chvíli na to se ještě chlubí fíkovou kořalkou, a tudíž my jim dáváme okoštovat pro změnu slivovici.
Ochutnáváme také víno a posléze si u nich kupujeme pěti litrový demižon s mladým, ale chutným červeným vínem za osm eur včetně obalu. Jak posléze zjišťujeme, tak ten pro ně nemá asi tak velkou cenu. Nikdo nechce jeho vrácení a na několika místech vidíme se válet prázdné demižony.
Další den chceme přeci jenom vrátit prázdný demižon, ale u „našeho včerejšího“ vinařství nikdo není. Pokračujeme tedy o kousek níž, až ke kostelu Chapel of Nossa Senhora da Penha de França. Pod ním je domeček, ze kterého vychází paní a má snahu nám pomoci, ale česky nemluví a my portugalsky také ne.
Vesnice a městečka se díky sopkám pyšní ojedinělou romantickou architekturou. Přestože je hlavním stavebním materiálem černá pórovitá láva, domky s bílými rámy kolem oken a dveří působí vesele. V každé obci je malebný kostelík nebo kaple, sloužící věřícím i k obyčejným setkáním.
Nahoře u silnice objevujeme jiný větší sklípek, kde právě lisují. Obdobně jako včera ochutnáváme mošt, hrozny i víno a posledně jmenované si kupujeme. Stejné množství, stejná cena.
*
O svém báječném putování po Azorských ostrovech jsem sepsal trochu obšírnější povídání:
*
Další zajímavá místa s větším množství fotografií než u výše zmíněného cestopisu:
*
Povídání o zajímavých toulkách a fotografie z cest mám také na svém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/