Loading...
Mezi symboly Babiččina údolí patří pomník, resp. sousoší Babička s vnoučaty. Základní kámen pomníku byl, za účasti spisovatele Aloise Jiráska, položen u příležitosti 100 výročí narození Boženy Němcové dne 25.7.1920. Autorem pomníku je známý sochař Otto Gutfreund, jež dílo vytvořil ve spolupráci s architektem Pavlem Janákem. Pomník, který symbolizuje návrat babičky s vnoučaty ze mlýna, byl odhalen 9.7 1922. Vnoučata Barunka, Adélka, Jeník a Vilém na obloze hledají své hvězdičky….
Babiččino údolí je půvabné místo, ležící v údolí řeky Úpy nad východočeskou vesničkou Ratibořice, nedaleko České Skalice. Bylo pojmenováno podle známé knihy Babička spisovatelky Boženy Němcové, která zde – coby Barunka Panklová - trávila své dětství.
Babiččino údolí je národní kulturní památkou a v jeho "areálu" můžeme nalézt několik pamětihodností. Je to empírový – původně ovšem barokní - zámek v Ratibořicích, pocházející z 18. století, Ludrův mlýn s dobovým vybavením z 18. století, hospodářský dvůr, ve kterém bydleli Panklovi, Panskou hospodu a roubenou chalupu Staré Bělidlo z roku 1797.
Jednou z obdivovaných atrakcí této lokality je sousoší (nebo pomník) Babička s vnoučaty. Pochází z roku 1922 (nebo 1923) a jeho autorem je známý akademický sochař Otto Gutfreund. Inspirací mu údajně byly renesanční náhrobky lobkovických dětí, které jsou umístěny v interiéru Chrámu sv. Máří Magdalény v Sobotce.
Autorem architektonického řešení sousoší se stal profesor a akademický architekt Pavel Janák. Sousoší je mnohými považováno za jeden z nejkrásnějších pomníků v České republice. Najdete ho na konci aleje, vedoucí k Ludrovu mlýnu.
Sousoší údajně zobrazuje Babičku s dětmi (samozřejmě nechybí ani pejsci) při návratu z návštěvy ve mlýně. Děti – tedy Barunka, Adélka, Jeník a Vilém - hledají na obloze své hvězdy, protože babička jim prozradila, že každý člověk má na nebi svou hvězdičku. Lidé bohem vyvolení mají hvězdy jasné, lidé jako Viktorka (nevím proč, byla to hezká holka a dobrá zpěvačka, že …) mají hvězdy zakalené.
Přiznám se, že jsem nikdy nepatřil ke ctitelům Babičky a nejsem ani fanatickým stoupencem tohoto díla, kde mi babička velmi silně připomíná některé sochy někdejšího papeže Jana Pavla II. (při vší úctě k němu i k panu Gutfreundovi, který ho, samozřejmě, nemohl znát). Bez ohledu na výše uvedené se v každém případě jedná o místo zajímavé, které má i svou – do jisté míry – okouzlující atmosféru. O místo, které spojuje kulturní hodnoty i přírodovědecké hledisko. Celé údolí je propojeno 7,5 kilometru dlouhou Naučnou stezkou.