Loading...
Babice jsou velkou obcí rozloženou v nivě Moravy a vzdálenou 8 km od Uherského Hradiště směrem na sever. Dnes zde žije 1800 obyvatel a obec je známa potravinářskou firmou HAMÉ. Ves je v análech poprvé zmiňována LP 1220, kdy byla olomouckým biskupem Robertem darována velehradskému cisterciáckému klášteru. Na jejím katastru ale sídlili lidé už v době kamenné.
Ve středu obce (mimo hlavní silnici) stojí pěkný chrám zasvěcený moravským věrozvěstům.
Dříve zde stávala dřevěná zvonice, která se ve třetí čtvrtině „století páry“ nacházela v notně dezolátním stavu. Místní uvažovali o její opravě, nakonec padlo rozhodnutí zbudovat namísto ní velkou kapli anebo kostelík. Pro tento účel byl založen spolek, který se utěšeně rozrůstal a v prosinci 1895 čítal už 45 členů. Při první sbírce se na babický svatostánek vybralo 513 zlatých a 30 krejcarů. Pozemek na něj darovala obec a základní kámen byl posvěcen v srpnu 1898. Kostelík vznikl dle projektu architekta Dominika Feye, který řídil i jeho výstavbu. Hotovo bylo po roce a po dalších 365 dnech (LP 1900) se chrám dočkal i slavnostního vysvěcení. Ve třicátých letech minulého století se stal kostelem farním. Dříve Babice spadaly pod Spytihněv, ale roku 1937 se staly samostatnou farností, do níž patří také ves Kudlovice.
Oltář do kostela dodala firma Zeller z Vídně, sochy sv.Cyrila a Metoděje zhotovil místní rodák – sochař František Lahola. Obraz Ježíše Krista na oblouku apsidy pochází od akad.malíře Vladimíra Vašíčka. Výmalbu interiéru provedl uherskohradišťský malíř Rudolf Kubíček, varhany zakoupil spolu se slečnou Josefou Kučerovou pan Josef Bartošík. Kříž před kostelem dala zhotovit rodina Škrabalova.
Ve věži zvonice původně visely dva zvony, jenže větší byl v první světové válce zrekvírován. Nahrazen byl až roku 1969 a tento nový nese nápis: Cyrilova ruka ukazuje cestu, Cyrilův hlas zněj za dne i ve snu!
Hodiny byly na věž nainstalovány 1972. V osmdesátých letech prošel kostelík náročnou opravou, jíž se zúčastnili mnozí místní věřící. Původní omítku zkrášlenou lizénami překryla brizolitová fasáda. Oltář od firmy Zeller byl nahrazen modernějším, byly vyměněny lavice, rámy na křížovou cestu a obětní stůl. Křtitelnice a sochy v interiéru zůstaly zachovány.
Roku 2007 byla vyměněna okna, přičemž se pět z nich mohlo pochlubit vitrážemi, jež navrhl olomoucký malíř Jan Jemelka.
Poslední velká oprava chrámu se uskutečnila 2016. Při ní byla šedá brizolitová fasáda překryta mnohem hezčí žlutobílou omítkou a krom dalšího byl opraven kříž nad apsidou a na věž přibyly nové hodiny.