Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Památník
Velký Depot je nazýváno místo bývalého stálého výcvikového tábora rakouských dělostřelců. Název Depot získalo podle pozdějšího využití ke skladovacím účelům. Rozlehlé cvičiště, na ploše téměř čtyřiceti hektarů, bylo založeno v rámci reorganizace rakouského dělostřelectva v roce 1709 a fungovalo až do roku 1866. Po zrušení tábora byly srovnány se zemí původní terénní úpravy – ravelíny, paralely, bašty, i desítky provizorních budov, jako byly např. laboratoře, dílny, stáje, kovárny a dokonce i pekárna a 17 hospod. Dochovány zůstaly vzácné relikty cvičné pevnosti (valy a příkopy) v blízkém lesíku s příhodným názvem Šance; u samoty Širočiny pak torzo tzv. epolementu - lapače kulí což je nevelký taras z navršené hlíny a ve zděné konstrukci dva objekty vpravo u silnice z Týna nad Vltavou do Tábora: bývalá hospoda Na Bídě nebo Bída a v jejím sousedství již zdevastovaný statek nazývaný Velký Depot s hospodářskými budovami, původní honosná rezidence vysoce postavených vojenských důstojníků, která připomínala šlechtické sídlo. Bývaly tam stáje pro koně, upravený park i s jezírkem. Statek je v současné době již téměř celý zřícený.
Na místě se dnes nachází pískovcové barokní pískovcové sousoší, připomínající katastrofu, která se v táboře odehrála 21. června 1753. Ve dvou dělostřeleckých laboratořích došlo ke vznícení střelného prachu a následné explozi, která více než osmdesát dělostřelců usmrtila a přes čtyřicet jich vážně zranila. Podle místní pověsti byl výbuch připraven jako atentát na císařovnu Marii Terezii, která se měla účastnit vojenských manévrů. Císařovna skutečně zanedlouho a to 6. srpna navštívila tábor i nedaleký Týn nad Vltavou a podle neověřených zpráv dala na místě neštěstí vztyčit monumentální sousoší Ukřižovaného Krista, sv. Jana a Panny Marie Sedmibolestné.
Některé prameny připisují autorství žákům Ferdinanda Maxmiliána Brokofa (1688-1731) nebo Matyáše Bernarda Brauna (1684-1738). Přesný původ ani datování soch se nedochovaly, na prostřední je vytesán letopočet 1750. Je možné, že sochy byly vyrobeny dříve a v Depotu použity následně nebo že došlo k vytesání nesprávného letopočtu při některé pozdější renovaci sousoší. Renovace sousoší byla provedena v roce 1994. Hlavní socha představuje krucifix spočívajícího na zeměkouli obtočené hadem. Pod zeměkoulí je zobrazena sochařova představa očistce, tři výrazné tváře mezi šlehajícími plameny. Vpravo od krucifixu je socha sv. Jana a vlevo socha Panny Marie Sedmibolestné
Barokní sousoší, Velký Depot i Bída se nacházejí v sousedství komunikace z Týna nad Vltavou do Tábora, ale z komunikace není barokní sousoší vůbec vidět, jsou vidět pouze Trosky Bídy. Pojedeme z Týna nad Vltavou směrem na Jarošovice a zahneme vpravo podle mapy a po polní cestě se pokračujeme pěšky dále a po 300 m se již ukáže sousoší na Velkém Depotu v celé své kráse.
Byla jsem návštěvou místa naprosto unešená, byl pro mě silný zážitek vidět krásné barokní sousoší na konci krátké cesty lemované stromy a keři v krajině mezi poli.
zpracovala Jana Šibalová, ubytování v soukromí U Šibalů