Loading...
Turistické cíle • Technická památka
Za jednu z neoriginálnějších i nejvýraznějších, ale současně také turisticky možná nejméně známých, architektonických atrakcí švýcarské Basileje můžeme určitě označit zdejší „pivovarskou" rozhlednu – nebo přesněji řečeno vyhlídkovou terasu – kterou najdeme na Hradní cestě (Burgweg č. 7 a částečně i č. 15). Nenacházíme se tedy v historickém centru města, ale na druhém břehu Rýna a asi kilometr od něj. Za pozornost stojí ovšem celý někdejší pivovarský komplex s pozoruhodným venkovním schodištěm a štíhlým vysokým komínem.
Tou nejpodstatnější informacé ale pro nás zůstává, že je komplex Werkraum Warteck pp umístěn v areálu bývalého pivovaru Warteck. Ten byl postaven na konci 19. století a jeho dominantou byla od počátku nápadně vysoká věž (na její vrchol se ovšem běžně nepodíváme - resp. do věže ano, ale nevyužijeme ji jako rozhlednu) a musíme se spokojit s výhledy z vyhlídkové plošiny o něco nižší). Dnes zde sídlí řada kreativních firem, studií a institucí (převážně se zaměřením na kulturu) nebo restaurace Cantina Don Camillo a pořádají se tady nejrůznější výstavy, koncerty, kurzy, veletrhy a workshopy.
Piivovar Warteck byl původně postaven v roce 1891 (dokončen nejpozději roku 1900) a následně rozšířen (v roce 1933) firmou Suter & Burckhardt. V roce 1990 byl pivovar uzavřen a další velká přestavba čekala celý tento průmyslový areál v roce 2013, kdy zde vznikla řada veřejných prostor a celkem devět pater. Hlavním lákadlem se však stala vyhlídková věž, na kterou vede nově vybudované, venkovní kovové schodiště z roku 2014, jehož podobu navrhli architekti Stefan Eisele a Fabian Nichele. To je navíc osvětleno tak, aby umožňovalo návštěvníkům bezpečný přístup i po setmění. Spolu se vznikem tohoto schodiště bylo také přestavěno sladové silo. Expresivní schodiště dnes spojuje vnitřní dvůr, sklad obilí, sladové silo a kotelnu. Celá rekonstrukce získala hned v roce 2014 cenu Basileje za přínos stavební kultuře.
Architektonicky moderně i citlivě proměněný areál Werkraum Warteck dnes coby industriální památka i živá dílna přitahuje nejen velké množství návštěvníků a hostů, ale i známých osobností a mladých umělců.
K ulici Burgweg, kde se areál bývalého pivovaru nachází, se sice dostaneme i za pomoci MHD (tramvaj č. 2 a 15 do stanice Wettsteinplatz nebo autobus č. 31, 34 a 38 do stanice Rosengartenweg), ale nejlepší je si sem zajít z centra města pěšky.
Výhled z vyhlídkové plošiny věže Wartecku sice není „žádná vyslovená hitparáda“, což ovšem v žádném případě neznamená, že by nestál za tu trošku námahy při výstupu. Podívat se totiž můžeme nejen na okolní – poměrně zajímavě řešenou – bytovou zástavbu, ale i na věže některých basilejských kostelů nebo zdejší slavný mrakodrap Roche Tower (výška 178 m).