Loading...
Pozoruhodná bronzová fontána uznávaného basilejského sochaře Alexandera Zschokkeho zdobí prostranství před zdejším Muzeem umění a jsou s ní spojeny minimálně tři neobvyklé zajímavosti. Tou první je fakt, že jako kašna bylo toto umělecké dílo zprovozněno v roce 1935, zatímco fontánou s vrcholovou figurální kompozicí se stalo teprve roku 1941. Tou druhou skutečnost, že fontána nese jméno svého autora údajně proto, že u mnohých basilejských fontán již dnes není jejich tvůrce vůbec znám. A za třetí stojí za pozornost fakt, že v kašně se nachází pitná voda.
Zschokkeho fontánu (Dr. Zschokke-Brunne), nazývanou také Tři období života, najdeme na nároží tvořeném ulicemi Albangraben a Dufourstrasse a zatím se stále nejedná o chráněnou kulturní památku.
Spodní část fontány (kašny) tvoří kruhová nádrž vyrobená z betonu s přírodní ocelí. Je 80 cm vysoká, obložená kamennými deskami, má průměr 9 m a pojme 50.000 litrů vody. Nad ní se nachází bronzová mísa o průměru 4 m, čímž je největší mísou, která kdy byla ve Švýcarsku odlita z jednoho kusu. Na okraji betonové kašny jsou tři vodní rozstřikovače a také některé postavy v bronzové míse fontány plní funkci chrličů vody. Vidět zde můžeme zpodobnění lidí i zvířat.
Vrchol fontány tvoří trojice mužských postav, které představují různé etapy lidského života. Jediná stojící postava představuje čerstvě dospělého muže rozhlížejícího se přes řeku Rýn do širého světa, sedící zasněný chlapec s flétnou má zastupovat věk puberty a větší sedící postava s vavřínovým věncem na hlavě dobu zralosti.