Bastia - centrum severní Korsiky.
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Přístav
Posledním městem, které jsme si prošli při naší krásné dovolené na Korsice, byla Bastia.
Druhé největší město Korsiky,po Ajacciu, má asi čtyřicet pět tisíc obyvatel a je hlavním městem departementu Haute-Corse, jednoho ze dvou korsických departmentů. Leží na severovýchodě ostrova blízko poloostrova Cap Corse. Jen 50 km od Bastie se nalézá ostrov Elba, cca 90 km je vzdálena italská pevnina. Město leží mezi horami a mořem, nad ním se tyčí 960 metrů Vysoká hora Serra di Pignu.
Bastia je ekonomicky dynamičtější než jeho věčný rival Ajaccio a není tak závislá na cestovním ruchu. Místní přístav přepraví ročně téměř dva miliony lidí a tento ukazatel ho ve Francii řadí na druhé místo hned za Městečko Calais u kanálu La Manche.
Před příchodem Janovanů na Korsiku stálo na místě Bastie už od římských dob město zvané Cardo. Bastia byla založena v roce 1372. Janovský guvernér tehdy sídlil v Biguglii, tedy o něco jižněji, na špatně bráněném a malárií zamořeném místě. Rozhodl se proto na skalním výběžku vybudovat pevnost /bastiglia/. Odtud pochází název města, které se později stalo centrem janovské vlády a sídlem guvernéra. V roce 1794 dobyl Bastii britský admirál Nelson a město se na dva roky stalo sídlem britského místokrále. Napoleon přesunul v roce 1811 hlavní město do Ajaccia, což Bastii velmi uškodilo.
V roce 1943 se tu stal jeden z nejkrutějších omylů druhé světové války. Američané začali bombardovat město ve chvíli, kdy už byli všichni italští a němečtí vojáci pryč a lidé už na ulicích oslavovali své osvobození. Mnoho obyvatel zemřelo a byla zničena spousta budov.