Baťův plavební kanál
Turistické cíle • Zábava, atrakce
V letech 1934 až 1938 byla vybudovaná vodní cesta mezi Otrokovicemi a Rohatcem v délce 50 kilometrů a nesoucí název Baťův plavební kanál. Impulsem pro tuto stavbu byla myšlenka propojit řeky Odru a Dunaj. S touto myšlenkou se zabývali stavitelé již v 17. století. K stavbě kanálu v celkové zamyšlené délce ovšem nikdy nedošlo. Stavbu kanálu z Otrokovic do Rohatce realizovala firma pod záštitou Tomáše Bati a jejím prvotním účelem byla doprava lignitu z Ratíškovic do elektrárny v Otrokovicích. Kanál částečně vede upraveným korytem řeky Moravy a částečně byl vybudován stranou toku řeky. Podél celé délky kanálu je 14 plavebních komor a šířka kanálu je od 12 do 19 metrů.
Ke konci kanálu u města Vnovary byla vybudovaná technická zajímavost a to 262 metrů dlouhá vodní lanovka. Lanovka sloužila k přemístění lodí přes koryto řeky Moravy v místech kde křižuje tento kanál. Na konci druhé světové války byl vodní kanál značně poničen německou armádou. Plavební kanál byl opraven a v roce 1948 až 1961 využíván k Dopravě zboží. V 90. letech 20. století byla zahájena rozsáhlá rekonstrukce Baťova plavebního kanálu a to jako turistické atrakce.
V současné době je vodní kanál zpřístupněn veřejnosti. V některé z několika půjčoven podél kanálu je možné si zapůjčit člun na projížďku. V období od května do září jezdí po této vodní cestě soukromí dopravci a je možné si projížďku touto zajímavou technickou památkou předem objednat, či využít pravidelných cest.
V blízkosti Baťova kanálu se nachází velké množství dalších turistických cílů – historická města, hrady, zámky, muzea, vinařské stezky i více než 80 km dlouhá cyklostezka, na kterou navazují další cyklo trasy v okolí. Je využívána rodinami s dětmi, seniory i tělesně postiženými, a to díky asfaltovému povrchu a přehlednému terénu. Turistům nabízí i možnost kombinace cyklovýletu s plavbou po Baťově kanále, jelikož např. výletní lodě a hausbóty jsou uzpůsobeny k přepravě kol. Nejen v přístavištích, ale i v jejich blízkém okolí přibývají restaurace, občerstvení a další služby.
Přístavy jsou vedle bezpečného útočiště pro lodě také místem pro setkávání turistů i místních obyvatel. Atraktivní nabídka volnočasových aktivit cílí také významně na rezidenty, zvyšuje jejich spokojenost a kvalitu života. Ta je velmi důležitým předpokladem pro rozhodování, zda žít v tomto regionu. I proto Zlínský kraj podporuje investice do těchto míst.
Baťův kanál je zkrátka unikátním technickým dílem, které je významnou atraktivitou, rozšiřuje turistickou nabídku regionu, zvyšuje návštěvnost celého širšího okolí a posiluje tak jeho ekonomický význam. Za tímto turistickým cílem přijíždějí turisté z celé České republiky i ze zahraničí. V roce 2021 navštívilo Baťův kanál přibližně 75tis. turistů. V době před pandemií dosahovala odhadovaná návštěvnost úrovně cca 90tis. turistů.
Ceny hausbotů se pohybuji cca 10 000 Kč / pá-ne a 17 000 Kč / týden
>> Interaktivní mapa Baťův kanál