Beroun - radnice
Berounská radnice je výraznou a pozoruhodnou neobarokní stavbou, kterou najdeme na východní straně zdejšího Husova náměstí (č. 68). Její současná podoba je výsledkem přestavby architekta Františka Coufala z roku 1903 a velký podíl na ní mají také stavitel Josef Jelínek a autor - v podstatě secesní - štukové výzdoby Vilém Amort. Dvoupatrová budova s mansardovou střechou a štíhlou plechovou věžičkou s lucernou se však může pyšnit historií podstatně delší, protože vznikla sloučením dvou původně středověkých domů, z kterých zůstalo zachováno minimálně sklepení.
Nejzajímavější – nebo alespoň nejnápadnější – částí berounské radnice je její průčelí se zmíněnou bohatou štukovou výzdobou. Průčelí o pěti okenních osách završuje atika se třemi štíty. Součástí průčelí je také hlavní vstupní portál ohraničený postavami klečícího muže a sedící ženy nesoucích bohatě zdobený balkon v I. poschodí. Ve II. patře jsou umístěny reprezentační neobarokní prostory s obřadní síní.
Hlavní budovu doplňuje stavebně upravené severovýchodní dvorní křídlo s původním členěním. Jako cenná budova se stopami složitého stavebního vývoje z časů gotiky, renesance, baroka i neobaroka s prvky secese byla berounská radnice zařazena mezi naše chráněné kulturní památky hned v květnu roku 1958. Od září roku 1992 je radniční budova součástí berounské MPZ.
Na závěr ještě krátký pelmel doplňujících informací.
Berounskou radnici v její historii mnohokrát zasáhl požár, a proto musela být opakovaně zásadně přestavěna. Gotickou tvář vystřídala renesanční podoba z roku 1564, následující barokní přestavba zde proběhla v roce 1735. Další úpravy budovu čekaly v roce 1781, aby se sem v II. polovině 19. století přestěhovala chlapecká škola, kterou později nahradila kasárna zemské obrany (býval zde ale také soud nebo berní úřad). V roce 1903 proběhla Coufalova neobarokní přestavba, při níž byl také stržen a následně znovu postaven zadní trakt, ve kterém býval pivovar. V roce 1998 pak byl doplněn proskleným křídlem. Součástí štukové výzdoby průčelí jsou také různé ženské postavy, amorci, erby, girlandy, městský znak, královská koruna a hodiny.
V přízemí je u stropu umístěna Amortova postavička skřítka Klepáčka, která má podle pověsti představovat ducha vojáky umučeného starosty. Některé vnitřní štuky mají podobu trilobitů. Součástí radnice svého času bývaly také prostory konírny, kurník, sladovna a městská šatlava. A býval zde i velký klenutý mázhaus s radničním šenkem.