Loading...
Betlémské náměstí se nachází v Praze 1 na Starém Městě. Na místě dnešního náměstí stával ve středověku původně románský kostel svatého Filipa a Jakuba, později přestavěný goticky, obklopený hřbitovem. Náměstí má tvar protáhlý směrem od západu k východu. Je ze všech stran obklopeno domy, pokryto dlažbou a uzavřeno pro automobilový provoz. Na jižní straně se nachází studna s pumpou.
U kostela byla roku 1391 postavena Betlémská kaple zasvěcená památce betlémských nemluvňátek. Původně sloužila pro kázání v českém jazyce. Kázal zde mistr Jan Hus a další husitští kněží. Na kázání do kaple často chodila i druhá manželka Václava IV., královna Žofie Bavorská. Roku 1521 zde kázal i Tomáš Müntzer. V roce 1548 byla kaple nákladně obnovena „pro čest a chválu boží a slavné paměti Mistra Jana Husa“. Rudolf II. předal její správu Jednotě bratrské. V 17. století přešla do správy jezuitů. Po zrušení Tovaryšstva Ježíšovo roku 1773 fungovala Betlémská kaple jako filiální kostel k nedalekému kostelu svatého Jiljí. Roku 1789 byla zchátralá kaple z větší části zbourána. Zachovány zůstaly jen torza obvodových zdí. Po únoru 1948 bylo z podnětu Zdeňka Nejedlého rozhodnuto o obnově kaple. Znovu vybudována byla v 1. polovině 50. let 20. století jako památník husitského hnutí s využitím všech zachovaných částí a rytin zobrazujících její podobu v průběhu staletí. Rekonstrukci kaple projektoval architekt Jaroslav Fragner na objednávku představitelů komunistického režimu. Architekt Fragner o této rekonstrukci napsal, že: „smyslem obnovy nebyla regenerace památky jakožto účelového zařízení, nýbrž vyzdvižení památníku českého husitství“. Kapli v roce 1987 převzalo České vysoké učení technické v Praze. Po rekonstrukci byla 26. května 1992 znovu otevřena pro veřejnost. Konají se zde imatrikulace, promoce studentů a různé další akce. V kapli se pravidelně konají i vzpomínkové ekumenické bohoslužby.
Dalším výrazným domem na Betlémském náměstí je dům U Halánků, v němž sídlí Náprstkovo muzeum. Jedná se o rozsáhlý jednopatrový objekt, který narostl postupně z pěti středověkých domů a byl výrazně přestavěn v renesanci a v raném klasicismu. V 16. století zde stál měšťanský pivovar, který byl zbourán po r. 1948. Spojené domy nechal přestavět koncem 16. stol. tehdejší majitel Václav Krocín. Tehdy dosáhl dům dnešní rozlohy, byla vytvořena dispozice přízemí s průjezdem z Betlémského náměstí. V barokním období bylo zaklenuto přízemí západní části křídla při Betlémské ulici. V 18. století byly provedeny mansardové střechy a renesanční nosný systém pavlačí byl zesílen arkádami na přizděných pilířích. V r. 1886 byla vytvořena freska Zvěstování. Nad portálem průběžnou kordonovou římsu přerušuje eliptická kartuše s nápisem "U Halánků, pivovar a vinopalna". Okno nad kartuší ve svislém pásu rámuje plochá šambrána s přímou nadokenní římsou. Dlouhé jižní průčelí podél ulice Betlémské vykrajují v přízemí v nepravidelných intervalech novodobá zamřížovaná okna.
Na jižní straně náměstí, naproti Betlémské kapli, stojí dvoupatrový nárožní v jádru gotický dům, který byl kvůli svému špatnému stavu razantně klasicistně přestavěn mezi Lety 1820-26. V minulosti byl rezidencí hraběte Karla Pachty a kdysi v něm při svém pobytu v Praze přespával Mozart. Dnes v něm je luxusní Hotel Betlem Club, který díky historie domu nabízí překrásný interiér s nádhernými nástěnnými malbami, klenutými stropy, sochami a krby.
Vedle Betlémské kaple stojí dům U Města Betléma. Dům byl postaven v období vrcholného baroka na místě dvou gotických domů, ze kterých se dodnes dochovaly původní sklepy. V období klasicismu, v roce 1806, pak byl dům navýšen o patro a získal i novou fasádu. Poslední výraznější úpravy proběhly v roce 1952, kdy byla odbourána východní část domu z důvodu odkrytí boku Betlémské kaple.
Na severní straně náměstí stojí další zajímavý dům. Je jim dům Na Rybárně, dvoupatrový barokní řadový dům s podkrovím. Původně zde byla středověká fara zaniklého Filipojakubského kostela. Na začátku 18. století byl dům zcela přestavěn zřejmě podle návrhu G. B. Alliprandiho. Nově bylo postaveno 2. patro. Průčelí je trojdílné. Jednotlivá patra od sebe oddělují kordonové římsy, Vrchní část je zakončená trojúhelným tympanonem. Střední osu zdůrazňuje ještě velký portál hl. vstupu a plastika modlící se P. Marie. Dvorní část domu byla přestavěna v l. 1940-41.
V domě se narodil český „malíř Černohorek“ Jaroslav Čermák, který tu má i pamětní desku od sochaře Josefa Maudera.
Poloha 50°5′3,01″ s. š., 14°25′4,33″ v. d.