Bludov – pomník padlých
Turistické cíle • Památky a muzea • Pomník
Pomník padlých ve světových válkách v Bludově najdeme za křižovatkou u kostela směrem na Bohutín, pod návrším s budovou zdejší školy. Pomník ve tvaru čtyřhranného kvádru s rozšířeným podstavcem a vrcholem v podobě koule (země?) zdobí po stranách s nápisy padlých bojovníků.
Ve spodní části pomníku jsou vyvedeny reliéfy. Čelní zobrazuje vojáky v podobě legionářů, jak vojáci rakousko-uherských vojsk prchali na druhou stranu fronty. Lze zřejmě rozpoznat ruského legionáře, italského a francouzského zahraničního vojska.
Na pravé straně pomníku (z čelního pohledu) je reliéf s výjevem loučení vojáka s milou, na levé straně zřejmě došlo k malému omylu (nebo je správně), kde je vidět zřejmě raněný umírající voják, nicméně poloha se zdá jako stojící a zřejmě dostává polibek od anděla smrti. Reliéf zřejmě měl být původně na výšku, ale podle všeho se nevlezl do podstavce, takže je v poněkud zajímavé poloze.
Bludov je a byl vždy velkou obcí, takže se nemůžeme divit množství jmen padlých na všech stranách pomníku. Je jich 78 a prý zde ještě 33 jmen chybí.
Pomník je dílem kamenické firmy Urban z Olomouce. Suma 27.000 prvorepublikových Korun byla z části uhrazena sbírkou občanů a zbytek z obecní pokladny. Dílo bylo odhaleno v roce 1921.
Druhá světová válka ne obyvatelstvo Bludova zřejmě neměla takový devastující vliv, podle novějších pamětních desek v letech 1938–1945 zahynulo jen 13 občanů. V tom ovšem chybí oběti z řad tehdejších bludovských Němců, ačkoliv vlastně nejznámější oběť, mlynář Hebermann byl zavražděn až po osvobození a není vlastně obětí válečnou (i když jeho smrt s válkou spojení nepochybně měla).