Bludov - kaple Sv. Kříže
Předlistopadová doba se v mnohém řídila heslem po staru se žít nedá až nakonec svou strnulostí na toto heslo vlastně doplatila. Bohužel v rámci uplatňování tohoto hesla nenápadně, leč systematicky ničila to podstatné, co činí opodstatnění takových pojmů jako je vlast, láska k ní, lidská sounáležitost apod. Tyto pojmy kromě běžné každodenní praxe ničila i nenápadná, ale soustavná neúcta k dědictví, které zanechaly svým nástupcům předchozí generace.
To se projevovalo i falšováním či pokrouceným výkladům našich dějin, neúctou ke krajině, životnímu prostředí či památkám. Ačkoliv se socialistický režim holedbal, kolik udržuje památek, ve skutečnosti kromě těch několik desítek či stovek by se dalo říci že k ostatním se choval hrubě až macešsky. Z polí a lesů zmizely stovky až tisíce křížků, kapliček, božích muk aj., o stavu větších objektů (zámků, klášterů, tvrzí apod., které jaksi nezapadaly do nového konceptu nemluvně).
Leckdy pohromu postihla i relativně neškodná stavba, která snad nikomu nevadila.
Až do 80. let 20. století vydržela stát téměř v centru obce Bludova klasicistní kaple sv. Kříže z první poloviny 19. století. V té době sice dávno nesloužila liturgii, ale u objektu nového nákupního střediska Jednoty vydržela poměrně dlouho. Dokonce ani nevadila chodníku k malému sídlišti za obchodním domem. I podle pamětníků (patří k ním i autor) byl v poměrně dobrém stavu. Nicméně, nějaká chytrá hlava, že do centra moderní střediskové socialistické obce se taková vlastně bezcenná stavba nehodí. Ano, kaple byla stará sotva 150 let, klasicismus již nepatřil k nějakým preferovaným stylům. Takže někdo chytrý nařídil a kaple odešla do propadliště dějin. Vlastně to netrvalo dlouho a do propadliště dějin odešel i nevýkonný režim (bohužel ještě ne rodná strana).
Jak se postupně objevují zpřetrhané nitky s minulostí, snaží se obce i občané napravit i obnovit to co se ještě obnovit dá, či na co se nezapomnělo. To se v poslední době daří i v Bludově. Za poslední období prošlo centrum obce výraznou dá se říci povedenou obnovou exteriérů, opravují se různé křížky, kapličky, staví se nové chodníky apod. Došlo i na kapli ve středu obce. V rámci projektu Naučných stezek spolufinancovaného z operačního programu ROP Střední Morava se obnovuje i drobná stavba kaple. Vlastně je to ojedinělá příležitost za živa sledovat vznik historické památky. Stavba je totiž koncipována jako věrná replika původní stavby. Nejde tedy o nějakou moderní stavbu ale v podstatě o pokus současnými metodami postavit objekt, který se příliš nebude lišit od původního. Některé stavební postupy sice asi neodpovídají původní stavbě (betonová základní deska), můžeme ale sledovat jak se asi stavěly lomené oblouky gotických oken, či způsob jakým se na bednění vyvářela stropní klenba. Kaple je stavěna na obdélníkovém půdorysu s trojbokým závěrem, prozatím vznikající klenba je pruského typu. Jde tedy o značně plochou klenbu bez výrazného vykroužení oblouku. Původní kaple neměla žádnou věžičku což zůstane i u té nové.
Stavbu provádí forma Manax Zlín, projekt je dílem šumperské formy Nováček a syn.
Pokračování
V rámci Žerotínských slavností byla kaple vysvěcena a předána k užívání 11.9.2015.
K 10. výročí znovupostavení kaple se v dubnu 2024 chystá nová výzdoba, otevření nově upravené kaple je naplánováno na 18.5.2024.