Bludov – Pradědovo dětské muzeum
Když v temné minulosti 20. století Ladislav Vostárek ústy Oldy Říhy pochyboval o tom, budou-li si mít děti na začátku dalšího tisíciletí hrát, zřejmě netušil, že zas tak strašná budoucnost národ nečeká. Ačkoliv se nedaří všechny plány, které bychom si přáli, i přes různá úskalí snad svět spěje k lepšímu, ačkoliv někdy se zdá, že se řítí do pekel.
Nicméně budoucnost je v dětech a právě na ně se zaměřuje nová atrakce, otevřená nedávno v Bludově (23.10.2015). Přesněji v Bludově západně od Šumperka, ačkoliv když je Pradědovo, asi by ho nikdo nehledal ve stejnojmenných obcí u Kutné Hory nebo Hradce Králové. Pradědovo dětské muzeum je tak trochu (silně) jiné muzeum. Návštěvník zde nenarazí na přehršel exponátů, to, že jde o expozici věnovanou Jeseníkům vlastně připomínají spíše jen velkoplošné panely a fotografie se stručným popisem historie hor a jejich zajímavostí.
Expozice je totiž určená ke hře, ale i k poučení dětského návštěvníka. I když dospělý se tu možná nakonec taky něčemu přiučí. Hlavní část muzea je věnovaná tomu, jak se dřív žilo. V malých dřevěných domečcích se dětský návštěvník může dozvědět jak vypadala taková venkovská chalupa, kam se chodilo do mlýna, na nákupy do koloniálu, ale i do hospody. Vše je provedeno v hravé formě, tak aby si malý návštěvník představil takovou činnost in natura. I u hospody může diskutovat s ostatními štamgasty.
V Pradědově člověče nezlob se trošku poučí i v jesenických reáliích, zahraje si maxipexeso. Expozice pamatuje i na malá batolata a protože je muzeum určené hlavně pro malé návštěvníky i s doprovodem rodičů, je myšleno i na čerstvé maminky.
Rodiče, kteří by se příliš nudili při kontrole svých ratolestí, si mohou přečíst místní bulvár, případně zajít si v přízemí do kuchyňky na kafe i něco k zakousnutí.
Mimo hravou expozici v budově, hlavně v mimozimních měsících si mládež vyhraje i na venkovním hřišti se skluzavkami, minilanovkou, vodními hrátky, tunýlkem apod.
Dětské muzeum najdeme vedle obchodního střediska, za obnovenou kaplí sv. Kříže. Objekt bývalého Hynkova, později Březinova statku zakoupila obec, prostředky na rekonstrukci byly získány z OP EU.
Provoz muzea zajišťuje nezisková organizace Jeseníky přes hranice. Otevřeno je celoročně a každý den (od 9 do 18 hod). Doporučují se přezůvky pro dětské návštěvníky (mají tu návleky na boty).
Na rozdíl od jiných muzeí je vstupné vyšší pro děti (asi 120 Kč), dospělý symbolických 25.
Muzeum jistě přiláká školní (a předškolní) výpravy, pro které mají připravené i speciální nabídky.
Pozn. Uvažoval jsem o zařazení instituce mezi zábavu a atrakce, ale když je v názvu muzeum, je to muzeum. Jen malou připomínku. Ne všechno co je na velkoplošných fotografiích je Bludov. Povětšinou je to úplně něco jiného, z doprovodného textu se to dá nakonec vydedukovat, ale u první větší fotky jsem dlouho zaraženě přemýtal, než mi došlo, že to jsou Hanušovice.