Loading...
Pokud máte to štěstí a narodíte se jako princ, následník trůnu, máte naději, že si jednou postavíte nějaký hrad, případně zámek. Když ne, musíte se spokojit s něčím menším. Takový syn Jana Lucemburského a Elišky Přemyslové (jak by se to příjmení mělo správně vypsat?), pokřtěný Václav, alias Karel IV. si těch hradů postavil celkem dost. Však také musel správně vést státní pokladnu (nehledě k tomu, že se beztak zadlužil u židů). Nejznámějším hradem je bezesporu Karlštejn. Stavebníci se sice činili i na pražských Hradčanech, ale ty už někdo založil před Karlem.
Je otázkou, zda popularitu Karlštejna zajistila spanilá architektura, nebo Vrchlického veselohra, posléze doplněná písňovými výstupy.
Každopádně Karlštejn nemusíme obdivovat jen v originále poblíž Berounky, ale v našich končinách bude zřejmě nejčastěji zpodobňovaným zahradním hradem. Papíroví modeláři vědí, že hrad se dal a stále dá pořídit jako vystřihovánka. Komu však připadá model malý a nemožný vystavit většímu publiku, postaví si hrad na zahradě.
Faktem je, že pokud ale stavitel není úplný profesionál, takový zahradní model většinou originální Karlštejn jen připomíná, přesnější modely jsou k vidění spíše v nějakých zábavních parcích, kde už modely vytváří profíci. Velmi povedený je takový hrad v Mariánských Lázních, ale sem tam se najdou i amatéři, kteří dokážou vytvořit slušnou imitaci (Sebranice nedaleko Boskovic). Kdo se nechce s vlastním Karlštejnem trápit, může si dokonce zakoupit skoro hotový hrad z prefabrikátů.
Do kategorie jakž takž povedených zahradních Karlštejnů bych asi zařadil hrad, který je k vidění na zahrádce domu č. p. v Bohuslavicích. Malá obec v Mohelnické brázdě ostatně nemá dalších lákadel nazbyt, pomineme-li blízkou vilu Háj s vodáckým tábořištěm a parkurovým závodištěm (s hřebčínem). Háj ale územně patří k sousední Třeštině. Autor hradu ale příliš neodhadl barevnost, takže stěny modelu září bílým nátěrem a jak víme, střecha originálu je pokrytá břidlicí, takže použitá červená už předloze neodpovídá vůbec.