Hrabová - Českobratrský sbor
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
David Vávra stavbu přirovnal k lodnímu Můstku. V lecčems jeho přirovnání sedí. Stavba skutečně přitahuje Pohledy kolemjdoucích, či okolojedoucích. My seveřané skutečně přijíždíme ke stavbě čelem a vidíme tak pěkně na monumentální stavbu trošku z důlku, o to působí mohutněji. V ne příliš velké obci je toto dílo vskutku pozoruhodné.
Stavbu českobratrského kostela iniciovali místní členové evangelické církve českobratrské, kam vstupovala po 1. světové válce a založení republiky i řada bývalých katolíků. Kostel je navržen architektem Oldřichem Lískou v r. 1924. Stavba probíhala v l. 1925-33. Příspěvku na realizaci neodváděli jen místní, ale i evangelíci z celé republiky, i zahraničí (hlavně USA). Konstrukce je vyvedena v železobetonovém skeletu. V přízemí stavby najdeme byt faráře, sborová síň je v patře přístupná monumentálním schodištěm. Na provedení díla měl v významný podíl tehdejší vikář Rudolf Šedý (u vchodu najdeme pamětní desku). Díky němu se i část projektu měnila, aby kostel nesloužil jen k bohoslužbám, ale i k poučení, zejména mládeže. V tom směru byla oproti původnímu projektu věž přeměněna na observatoř, ve vrchní kopuli byl umístěn dalekohled. Pozorovatelna bohužel zanikla za 2. světové války, pak již nebyla obnovena. V r. 2004 kopuli strhla vichřice, po opravě již tedy není ani otočná. Nicméně z Ochozu věže je možnost pozorovat alespoň široké okolí.
Vybavení kostela je celkem skromné, pozoruhodný je strop z modřínového dřeva s lidovými motivy. Varhany na kůru jsou z r. 1952 od firmy Organa Praha. Dnes jsou nefunkční. Okna jsou vyplněna barevnými skly v duchu tehdejší funkcionalistické architektury. Ve věži kostela byly původně 3 zvony, z těch se dochoval jediný, druhý je dovezený z Krnova. Třetí chybí. Od r. 2003 je kostel kulturní památkou. Ojedinělá stavba moderní architektury je mimo bohoslužby nepřístupná, ovšem je-li farář doma, není problém zazvonit. Povodil mě skoro všude, tak jsem do kasičky přispěl tučným obnosem.