Loading...
Základní informace: Novogotický Kostel sv. Máří Magdalény je situován na mírném návrší vedle budovy základní školy. Jeho typická silueta je dobře pozorovatelná z mnoha míst v okolí a vytváří tak charakteristickou dominantu starého Bohutína. V obci se dodnes každoročně koná magdalénská pouť (svátek sv. Magdaleny připadá na 22. července), v kostele se pravidelně koná také adventní koncert.
Historie: V písemných pramenech je kostel v Bohutíně doložen už ve 14. století, ten ale stával na trochu jiném místě než dnešní stavba. Nacházel na dnešním hřbitově v místech, kde ho dnes připomíná dřevěný kříž. Jádro stavby bylo gotické, později byl kostel barokně upraven. V 19. století ale jeho kapacita začínala být pro rychle se rozrůstající hornickou obec malá, a bylo tak rozhodnuto o stavbě nového kostela, který projektoval architekt L. Lábler. Novogotická stavba byly vysvěcena v roce 1888.
V červenci roku 1950 kostel vyhořel (požár zavinil úder blesku) naštěstí byl rychle obnoven. Při této katastrofě shořely také původní varhany, na které chodil hrát skladatel Antonín Dvořák. Mobiliář sem byl přivezen ze zrušeného kláštera v Libějovicích nedaleko Vodňan, z další zrušené sakrální stavby kláštera augustiniánů v Pivoni na Domažlicku byly přivezeny nové kostelní zvony.
Zajímavosti: Skladatel Antonín Dvořák sem často chodil navštěvovat svého přítele zdejšího regenschoriho a řídícího zdejší školy Karla Petáka. Ten zde zřídil první koedukovanou školu na českém venkově. Jeho činnost připomíná dnes pamětní deska umístěná nad pomníkem padlých na budově zdejší základní školy.
Další tipy na výlet: Od kostele je to blízko k památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké a také k vile Rusalka. Starý Bohutín je také dobrým výchozím místem pro poznávání Brd – dá se odtud vyrazit například k Pilské vodní nádrži, na Třemošnou, na Zavírku či dokonce na Tok.