Pilský rybník: Známá vodní nádrž pod hřebenem Zavírky
Základní informace: Pilská vodní nádrž se nachází nedaleko Bohutína a Lázu v údolí ohraničeném Brdci, Ohrádkou, Bohutínským vrchem a protáhlým hřebenem Zavírky. Byla postavena v roce 1853 a jejím původním účelem bylo dodávat vodu do důlních provozů na Březových Horách. Místo dolů dnes zásobuje Příbram a mnoho okolních obcí pitnou vodou. Lokalita je cenná nejen z technického a historického ale také z přírodního hlediska. Samotná nádrž je domovem vzácných plazů a obojživelníků například užovky hladké anebo čolka horského, na březích se pak místy rozprostírají zbytky rašelinišť a vřesovišť porostlých klikvou bahenní či rosnatkou okrouhlolistou. V odběrné štole zase hnízdí netopýři.
Historie: Nádrž byla postavena na místě menšího rybníka, ze kterého čerpala vodu nedaleká pila a stoupa na drcení křemene. Právě po této pile se dnes vodní nádrži říká, ačkoli původně se jmenovala Sofiin rybník po manželce arcivévody Františka Karla. Pila stávala v místě, kde se dnes nachází rozcestí Pila, na kterém se setkává lesní cesta Prokopská mířící od Bohutína a Slaninská vedoucí od hájovny Slanina nad Kozičínem.
Se stavbou Pilské nádrže bylo započato v roce 1848 a trvalo šest let než se v roce 1854 mohlo začít s napouštěním. Na svou dobu impozantní nádrž byla ovšem založena na geologicky nevhodném podkladu, a tak se už dva měsíce od začátku napouštění začaly objevovat první výrazné průsaky. Tragédie byla dokonána také díky silným dešťům, které toho léta udeřily, a došlo tak až k protržní hráze a zatopení Bohutína. Mezi obětmi byla jedna žena s dítětem, záplavy přinesly také nesmírné škody na majetku a nebýt kvalitně založené hráze níže položeného Vysokopeckého rybníka, povodeň mohla mít mnohem horší následky. Objem zadržované vody tak musel být snížen (z původně plánovaných 1 600 000 m3 na 683 000 m3), přesto je Pilská z bývalých důlních přehrad největší.
Jak už bylo zmíněno, nádrž byla vybudována za účelem zásobování příbramských dolů vodou. Ke stejnému účelu byla postavena i nedaleká nádrž Lázská. Do Příbrami byla voda vedena systémem tzv. struh. Struhy už jsou na mnoha místech přerušené, malý obnovený úsek i s informační tabulí byste našli například za obecním úřadem v Bohutíně a připomíná je také jméno lesní cesty spojující Láz s Pilskou nádrží. Voda z Pilské je dnes místo do dolů vedena do Kozičínské vodárny. V 60. letech 20. století se vodohospodáři pokoušeli objem vody zadržované v hrázi navýši, i přes injektáže hráze, se původního objemu dosáhnout nepodařilo. Pilská tak dnes pojme maximálně „pouhých 1 060 000 m3.
Zajímavosti: Nádrž byla postavena stavební firmou bratří Kleinů a impozantní sypanou hráz udusávaly většinou manželky horníků, které po ní rytmicky přecházely za doprovodu hornické kapely. Kromě toho na stavbě pracovalo i množství chudých dělníků, kteří přišli z Itálie nebo z oblasti dnešního Chorvatska.
Technické údaje: Maximální povolený objem zadržované vody v hrázi je dnes 1 060 000 m3, celkový objem činí 1 870 000 m3, plocha při plném vzdutí dosahuje 22,8 ha a hráz je 20 m vysoká a 350 metrů dlouhá. Co se týče nadmořské výšky ta se pohybuje mezi 670 – 672 m. n. m. Objekt je ve správě Povodí Vltavy.
Další důležité informace: Vzhledem k tomu, že se jedná o vodárenský zdroj, je vstup na hráz zakázán. Pro turisty bylo zřízeno odpočívadlo nad bezpečnostním přelivem hráze, odkud mohou obdivovat hladinu nádrže a otevírá se odtud také pěkný pohled na hřeben Zavírky.
Přístup: Možností, jak se k nádrži dostat je mnoho. Nejméně náročná je asi trasa vedoucí z parkoviště u kozičínské vodárny. Odtud se vydává kolem hájovny Slanina po zelené turistické značce až k rozcestí Pila. Odtud je hráz nádrže na dohled. Další možností je vydat se k Pilské nádrži ze vsi Láz. Vsí je třeba projít až do části Žernová a zde se napojit na lesní cestu Struhy. Po této cestě se dostanete k odběrné štole nádrže. Blízko je to také z Bohutína (u koupaliště se vydejte po lesní cestě Prokopská, která prochází kolem hájovny k výše zmíněnému rozcestí Pila) nebo z Obecnice.
Do všech zmíněných vsí se lze dostat také autobusy. U bohutínského koupaliště má konečnou zastávku linka D30 spojující Bohutín s Příbramí, do Lázu zajíždí spoje linky D33 a také některé spoje linky D31. Turistické linky autobusy do Brd vyjíždějící z Příbrami staví také v Kozičíně a Orlově.
Možnost občerstvení: Pouze ve vesnicích na okraji CHKO Brdy tedy v Lázu (Hostinec u Dubu), Bohutíně (Hostinec Plzeňka, hospoda Na Hřišti, koloniál Jana Heřmanová, Hostinec Drmlovka) a Obecnici.
Další tipy na výlet: Návštěva Pilské nádrže se dá spojit s výšlapem na vrh Zavírka, lze odtud také pokračovat na Skelnou Huť či Třemošnou. Případně lze po lesní cestě Struhy dojít do Lázu a pokračovat k vodní nádrži Lázská.
Literatura
- Hajšman J.: Brdy opět otevřené. Starý most Plzeň, 2015