Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Farní kostel sv. Anny stojí na nejvyšším místě v obci Bořetice a tvoří tak její přirozenou dominantu. Tato barokní stavba byla postavena na konci 17. století. Již dříve však v obci stával kostel, jehož existence je doložena již ve 13.století. Stará pověst vypráví o tom, že do vsi zavítali na cestě z nedalekého Podivína solunští bratři Cyril a Metoděj a na místě dnešního kostela, uprostřed pohanského háje, postavili kříž.
Kostel i obec byly zničeny při vpádu Tatarů na Moravu kolem roku 1241, dále ve druhé polovině 16. století při nájezdu Turků a v roce 1605 vojsky Bočkajovců. Tragické události v historii obce završila třicetiletá válka. Při každém vyplenění obce byl zničen i kostel.
Stavba současného kostela začala v roce 1680 z darů věřících a za přispění tehdejšího majitele bořetického panství hraběte Bedřicha z Oppersdorfu. Kvůli nedostatku peněz se však zastavila. Pro konání bohoslužeb byla provizorně zastřešena jen část zahrnující kněžiště. Dodnes je patrný na boční straně provizorní zazděný vchod s klenutým obloukem.
Stavební práce pokračovaly až po roce 1712, kdy po smrti Jana Adama z Lichtenštejna zdědila bořetické panství jeho dcera Marie Antonie. Za jejího života byl také kostel dostavěn. Hraběnka jej vybavila i varhanami.
V dalších letech prošel kostel několika opravami. Při silné bouři v roce 1863 strhl vítr celou střechu a vrhl ji vstupní bránu. Koncem 70. let minulého století se začaly objevovat trhliny ve stropě a stěny musely být staženy ocelovými lany.
Interiér kostela je vymalován příjemnými pastelovými barvami. Ozdobou celého svatostánku je bohatý, avšak ne kýčovitě přezdobený barokní oltář, nad nímž každého příchozího zaujme nápis ve tvaru oblouku utvrzující zasvěcení kostala sv. Anně s prosebným textem "Svatá Anno, oroduj za nás".
Kostel se nachází na okraji hřbitova, který je obklopen zdí nepravidelného půdorysu (18. stol.). Spolu s barokní branou tvoří výrazný architektonický celek. Do dnešních dnů se dochovalo jen 20 metrů původní zdi, většina byla zničena při rekonstrukci hřbitova.