Loading...
Turistické cíle • Příroda • Vrchol
Bradlo je nejvyšším bodem Úsovské vrchoviny, vypínající se nad Libinou. Jeho vrchol s mohutnou skálou je oblíbeným cílem turistů a tak jsme se samozřejmě na něj vydali i my. Během výstupu na Bradlo jsme v lese viděli mnoho roztroušených balvanů a bloků bílé, velmi pevné horniny. Jsou to balvany kvarcitu, který tvoří téměř celý hřbet Bradla.
Největší z nich je vlastní Bradlo, 23 m vysoká skalní hradba. Na vrchol vedou již od konce 20.století schody. Od té doby je Bradlo významným rozhledovým bodem. Je odtud kruhový rozhled, i když v současné době na několika místech poněkud narušeny vzrostlými stromy. Z vyhlídky je vidět Hrubý Jeseník, Králický Sněžník, prakticky celý Hornomoravský úval a za zvlášť jasného počasí i Hostýn.
Křemenné horniny Bradla jsou velmi tvrdé a pevné, jsou v nich však široké trhliny, podle nichž se ze skály snadno oddělují velké balvany a bloky, které se hromadí při úpatí skály. V současné době navštěvují vrchol Bradla turisté a skály využívají k výcviku horolezci. Kromě toho slouží k astronomicko-geodetickym měřením, je trigonometrickým bodem I. řádu.
Dlouhou historii má využívání tohoto památného místa k hromadným akcím. Němci zde pořádali slavnosti o první květnové neděli a o slunovratu. Protože však Bradlo leželo blízko národnostní hranice (Horní Libina, Obědné, Nedvězí, Kamenná byly německé, Veleboř a Lipinka české obce), pořádali zde národní slavnosti také Češi. První taková slavnost za účasti tisíců lidí a několika pěveckých sborů se konala 20, června 1897. V nacionálně vyostřené době druhé poloviny třicátých let se na Bradle pořádaly české slavností hraničářů. Němečtí nacionální fanatici zde zase v té době zažehovali velké hákové kříže napuštěné hořlavinou. Poslední česká manifestace se na Bradle konala v roce 1948.
Cesta na vrchol Bradla není náročná. Těsně pod vrcholem se hvězdicovitě sbíhá pět výstupových tras v příjemných délkách tří až pěti kilometrů, které sem směřují z vesniček rozložených na úpatí. Dvě z nich navíc začínají - anebo končí - u železniční trati Olomouc - Šumperk, kde jezdí i o víkendech poměrně dost spojů.
Nejkratší přechod Bradla
Libina, žel st – Tři kameny, modrá, 2,5 km – Bradlo, modrá, 3,5 km – Nová Hradečná, červená, 6,5 km.