Pískov – kaple sv. Antonína Paduánského
Turistické cíle • Památky a muzea • Kaple
Pískov, malá vesnice olomouckého okresu, je dnes součástí obce Troubelice. První písemná zmínka o obci, která až do roku 1848 patřila k úsovskému panství a ve které dnes žije asi 200 obyvatel, pochází z roku 1348. I díky své poloze mimo hlavní cesty neutrpěl Pískov – dříve Pissendorf – během, nejen třicetileté, války žádné větší škody.
Na návsi obce Pískov se nachází jedna velmi zajímavá a originální památka. Touto památkou je „nová“ Kaple sv. Antonína Paduánského, pocházející z roku 1884. Kaple je zapsána jako kulturní památka, zřejmě i díky tomu, že se jedná o unikátní stavbu. Podobná se v celé Evropě totiž údajně nachází pouze v rakouském průsmyku Semering.
Kapli sv. Antonína Paduánského daroval obci úsovský kníže Liechtenstein, který v roce 1892 financoval i její dostavbu. Kaple byla následně vysvěcena až roku 1896. Největší zajímavostí této stavby je fakt, že má klenbu lodi vystavěnou z korkových tabulí. Tento způsob interiérových provedení nebyl koncem devatenáctého století v Čechách a na Moravě v žádném případě obvyklý.
V roce 2005 restauroval veškeré pískovcové prvky Kaple sv. Antonína Paduánského, patrona šťastného manželství, žen a dětí, Kostas Rizopulos. Kaple není běžně přístupná, ale jak bývá u památek toho typu „obvyklé", dá se prohlídka této originální památky v obci domluvit.