Brandýs nad Orlicí - Babylonské dělo soudného dne
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Technická památka
Brandýs nad Orlicí jsme navštívili během jednodenního zimního výletu a ve městě jsme poznali spoustu památek a zajímavostí. Při procházce jsme na kraji tohoto malého východočeského městečka narazili na jednu zajímavou technickou památku.
Tou památkou bylo Babylonské dělo soudného dne, ke kterému jsme přišli pěšky od pomníku J.A. Komenského. Když jsme minuli koupaliště, bylo dělo už z dálky vidět, i když se jednalo pouze o malou část hlavně. Až jsme k němu přišli, viděli jsme před sebou vlastně pouze trubku velkého průměru o délce šest metrů.
Po příchodu jsme ihned odlovili kešku a vlezli dovnitř trubky. Pak jsme seznámili s důvodem proč zde od roku 2006 jedna část děla leží. Zjistili jsme, že se jedná o pouhou maketu a dílo sochaře Jiřího Příhody, který ji vytvořil během jednoho z ročníků festivalu Brandýské mámení. Dokonce se stalo vítězem hlasování čtenářské ankety o nejkurióznější sochařské dílo v Pardubickém kraji.
Díle jsme si přečetli, že autor se inspiroval 156 metrů dlouhým super dělem, které se na přelomu osmdesátých a devadesátých let pokoušel sestrojit irácký režim Saddáma Husajna a dostřelit tak na Izrael anebo na satelity v oběžné dráze. Připadlo nám neuvěřitelné, že před námi byl jen jeden díl z 26, ze kterých se dělo o ráži 1000 mm mělo skládat.
Dočetli jsme se také, že se dělo skutečně začalo vyrábět roku 1989 ve Velké Británii, a to jako zařízení pro petrochemický průmysl. Kamufláž byla tajnou službou odhalena a autor díla excentrický Kanaďan Gerald Bull byl nakonec v roce 1990 zavražděn pěti kulkami do hlavy neznámým pachatelem v Bruselu.
Ještě jsme si přečetli, že dělo by bylo umístěno na svahu a nebylo by pohyblivé, takže by se stalo snadným cílem nepřátel. Předpokládaný dostřel byl 1000 km, nebo 2000 km s pomocným raketovým pohonem.
Nedaleko od nás mezitím projelo několik vlaků po železniční trati Ústí nad Orlicí - Choceň a když jsme si informace dočetli, zamířili jsme kolem koupaliště k pomníku a bludišti, odkud jsme se pak vydali do kopce na zříceninu hradu Orlík. O něm se více dozvíte v mém dalším článku.
http://jelinek.blog.respekt.ihned.cz/c1-45986710-saddamovo-delo