Brandýs nad Orlicí - Čertova rokle a lávka
Turistické cíle • Příroda • Rokle
Brandýs nad Orlicí jsme navštívili během jednoho zimního výletu a ve městě jsme strávili celé odpoledne, během něhož jsme poznali spoustu památek a zajímavostí. Při procházce jsme na kraji tohoto malého východočeského městečka nezapomněli navštívit jedno hezké a zároveň ponuré místo.
Tím místem byla Čertova rokle s lávkou, ke které nás dovedla lesní pěšina od zříceniny hradu Orlík. Když jsme se k rokli přišli, ocitli jsme se nad lávkou, ke které jsme museli trochu sestoupit a také se trochu sklouznout. Pak jsme přes lávku nad roklí přešli na druhou stranu, kde jsme našli informační tabuli a dozvěděli se zajímavosti o tomto pěkném místě.
Zjistili jsme, že se po staletí říčka pod námi zařezávala do skalního opukového masívu a vytvořila zde hlubokou rokli o délce půl kilometru. Na skalnatém dně jsme viděli několik větších a řadu menších stupňů, přes které prý při deštích či při Jarním tání divoce skotačí voda. Na příkrých stráních rokle jsme spatřili původní porosty, kde byl nejvíce zastoupený buk. Pak jsme si zašli pro kešku a následně jsme se prošli po levé straně rokle, která v jednom místě byla až deset metrů hluboká.
Pak jsme se vrátili k lávce, ke které se váže pověst o čertovi. Dočetli jsme se, že na blízkém kopci Orlík mniši stavěli klášter a pro jeho výstavbu museli nosit kámen přes zdejší rokli na horu do kopce. Viděl to čert a často se udřeným mnichům vysmíval. Ti ho však jednoho dne chytili a donutili, aby těžké kameny vynášel za ně. Čertovi se však namáhavá práce nelíbila. Aby si ji usnadnil, pokácel několik stromů a vytvořil tak lávku, která mu obtížný přechod přes rokli usnadnila. Lávka tu zůstala a podle jejího stavitele dostala i svůj název.
Už jsme ale věděli, že ve skutečnosti na Orlíku stával hrad, který později získali pražští zderazští křížovníci z kláštera Božího hrobu, se kterými je spojen i zánik hradu, nikoli jeho výstavba. A lávku si nepostavil čert, ale lidé, kteří ji vybudovali roku 1885. V této době se Brandýs začíná stávat lázeňským letoviskem a v okolí dochází k budování vycházkových tras. Nedivili jsme se tomu, že již v roce 1916 dřevěná lávka zchátrala a byla nahrazena kovovou, přičemž další její opravy pak proběhly v letech 1928 a 1975. My jsme se prošli po lávce, opravené v roce 2009 při budování naučné stezky z Brandýsa nad Orlicí do Oucmanic.
U lávky je i jedno ze zastavení této stezky, kde jsme se z tabule dozvěděli všechny informace o lávce, rokli i hradu Orlík. Pak jsme se vydali po zelené značce přes lávku na pravou stranu rokle a poté zpět k pomníku J.A. Komenského. Po pár minutách jsme došli k autu na náměstí a následně jsme se odjeli podívat na Betlémský mlýn u Zálší nedaleko Chocně.
http://www.ceskatelevize.cz/porady/1126666764-toulava-kamera/214562221500024/