Bratislava – Staré Město (Staré Mesto)
Turistické cíle • Městská část
Je úplně jedno, jestli tuto část města místní nazývají Staré Město, Altstadt, Old Town, staryj gorod, cidade velha nebo třeba régi város. V každém případě si asi všichni představíme nejzajímavější část většího města a jeho historické centrum s vysokou koncentraci nejznámějších a nejvýznamnějších pamětihodností. Nejinak je tomu i v Bratislavě … a to i přesto, že zdejší Staré Město určitě není tak slavné jako to pražské a někdo možná dokonce i lehce zapochybuje, jestli zde vůbec existuje a zda se v něm něco opravdu pozoruhodného objeví. A věřte, že najde i ten, kdo příliš nehledá …
Bratislavské Staré Město je totiž městskou částí, která nezahrnuje pouze ono historické centrum (to, že se jedná o památkovou rezervací, už bereme jako samozřejmost i u měst menších, mladších a méně významných), ale také nábřeží Dunaje a hradní vrch s dominantním Hradem a památníkem Slavín. Je proto celkem logické, že se jedná o turisticky nejnavštěvovanější část Bratislavy.
Dosti neobvyklé ovšem je, že bratislavské Staré Město není jen ta část města, která je ohraničena bývalými městskými hradbami, ale poměrně velkou lokalitou (téměř 10 km2), rozdělenou na čtyři sekce, a to západní část (vilová zástavba), severní část, východní část a bratislavské nábřeží. My se ovšem budeme – přes veškerou úctu k dominantám na hradním vrchu (procházka v hradních zahrádádch je ovšem záležitostí veskrze příjemnou a Zikmundova brána velmi krásnou) - nadále věnovat převážně té části mezi někdejším městským opevněním. A i v ní pomineme fakt, že sem mnozí turisté míří také kvůli různým kavárnám, hospůdkám a barům nebo že se zde nachází spousta zajímavých soukromých výstavních galerií. Na nejzajímavější a nejdůležitější muzea, včetně Národní galerie, však určitě nezapomeneme.
Aby však tento článek nebyl nekonečný, bude jeho závěr víceméně už jen bodovým výčtem toho nej, co nás v bratislavském Starém městě čeká (bez určení důležitosti i chronologického pořadí).
Bratislavský hrad (hlavní dominanta panoramatu města, někdejší královský palác, dnes v podstatě Slovenské národní muzeum s klenotnicí) - Slavín (památník sovětských vojáků padlých za II. světové války, který byl dokončen roku 1960) - Dóm sv. Martina (největší a nejvýznamnější bratislavský kostel, jehož stavba byla zahájena na počátku 14. století) - Michalská brána (vstupní městská brána s vyhlídkovou Michalskou věží z konce 14. století, ve které se dnes nachází Muzeum zbraní) - Stará radnice (skutečná učebnice architektury vznikla v 15. století spojením několika objektů, dnes zde najdeme Muzeum dějin města, což je nejstarší slovenské muzeum) - Františkánský klášter (původně gotický komplex z 13. století, jehož součástí je mj. nádherná dvojpodlažní pohřební kaple sv. Jana Evangelisty) - Dům U dobrého pastýře (rokokový dům z II. poloviny 18. století, dnes Muzeum hodin) - Slovenské národní divadlo (neorenesanční stavba z konce 19. století) – množství rodových paláců, např. Esterházyovský (tomuto rodu patřily v centru města dokonce paláce tři), Mirbachovský (barokně – rokokový palác, ve kterém dnes sídlí Muzeum středoevropského barokního umění), Pálfyovský (opět několik paláců, v jednom z nich je umístěna Galerie města Bratislavy), Prezidentský nebo též Grasalkovičův (rokokový palác z roku 1760, ve kterém sídlí prezident SR) nebo Primaciální (klasicistní arcibiskupská palác z konce 18. století).
Zcela na úplný závěr ještě alespoň krátká zmínka o staroměstských muzeích, která nebyla zmíněna v předchozím textu a která by rozhodně neměla uniknout pozornosti návštěvníkům Bratislavy. Jedná se např. o Přírodovědné muzeum, Muzeum židovské kultury nebo Archeologické muzeum, což jsou součásti Slovenského národního muzea. Za návštěvu určitě stojí také Muzeum uměleckých řemesel, Farmaceutické muzeum a Galerie Nedbalka.
Jistou zajímavostí bratislavského Starého Města je i fakt, že se jedná o městskou část, jejíž obyvatelstvo tvoří z více než 90 % Slováci ...