Braunův betlém
Braunův betlém, unikátní přírodní galerie, kterou vytvořil mistr Matyáš Bernard Braun, z podnětu hraběte Františka Antonína Šporka, v letech 1718 - 1732.
O významu tohoto díla svědčí i zápis do seznamu 100 nejohroženějších památek světa. Z původního počtu 26 plastik se do dnešních dnů dochovalo pouze 10 ks, na osudu zbývajících děl se, v letech 1781 - 1787, podepsala stavba barokní vojenské pevnosti v Josefově, stavební kámen byl těžen právě v těchto místech. Některé sochy byly zachráněny před zničením přemístěním do špitální zahrady v areálu hospitalu Kuks. Do dnešních dnů se tedy dochovala tato díla: skála, kde údajně býval obraz malovaný Petrem Brandlem Útěk sv. Rodiny do Egypta, poustevníci Jan Garinus a Onufius, sv. Jan Křtitel, Máří Magdaléna, Vidění sv. Huberta, reliéfy Narození Krista, Klanění pastýřů a Příchod tří králů, které tvoří vlastní Betlém, Kristus a Samaritánka u studny Jakobovy, kamenné sedátko s knihou jako pozůstatek poustevny sv. Pavla na němž údajně sedával mistr Braun.
Přístup: betlém je od Kuksu vzdálený cca 3 km pěšky, po červené značce, resp po naučné stezce. Nejpohodlněji se však k betlému dostaneme z opačné strany, tj. z parkoviště u Hřibojed a dále cca 1km pěšky.
TIP: Virtuální prohlídka Braunův betlém
544 01 Hřibojedy
9.9. 2022
Po návštěvě hospitálu Kuks zamíříme k dalším Braunovým výtvorům a to přímo do Betléma. Dojedeme na parkoviště, katastrální území obcí Hřibojedy a Stanovice. Parkoviště je dostatečně velké a bezplatné. Odsud již následuje příjemná procházka Novým lesem kolem Braunových sochařských skvostů z počátku 18. století. Kdysi zde chodili lázeňští hosté, nyní u pískovcových soch, které znázorňují náměty z Bible, jsou informační tabule s popisem nejen v češtině, ale i v polštině (projekt Interreg V-A ČR-Polsko Překračujeme hranice), a lavičky. Prošli jsme kolem sv. Jana Křtitele s ovečkou, Marie Magdaleny a nakonec dorazíme k reliéfu o narození Ježíše, který dal celému místu jméno Betlém. Zpět stejnou cestou.