Břehy Moravy u Kvasic
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Vyhlídka
Střední tok řeky Moravy pod starodávnou Kroměříží připomíná při pohledu z letadla nalinkovanou čáru - tak rovně a napřímeně vede hanáckou rovinou její koryto. U Záhlinických rybníků se spěchající vody maličko stáčí k jihu, ale když přitékají ke Kvasicím, přestane to řeku bavit a rozhodne si tu na chvilku vydechnout hned ve dvou velikých zákrutech. Od míst, kde přes ni kdysi lidé vybudovali na staré cestě z Tlumačova do Kvasic most (a dál po proudu) se od břehů řeky otevírá skvělý výhled na ohromný prostor nížiny k Tlumačovu, který vyplňují nejen úrodné lány s pozadím vzdálených Hostýnských vrchů, ale i veliký lužní les. I ta převysoká nebeská báň nad našimi hlavami, pokryta velkými bílými oblaky, se zdá poutníkovi z hornatějších končin mnohem výš (možná, že aj to "kyselo" majú na téj Hané kyselejší...) Aby se poutníček necítil v tomto ohromujícím prostoru jak ztracený brableneček, stačí se podívat přes řeku na blizoučké panoráma bývalého městečka Kvasice. Průhledem mezi stromy anglického Zámeckého parku se vzácným ořešákem černým lze zahlédnout fasádu klasicistního zámku. Kdysi se v jeho honosných komnatách rozvalovalo rottálovské panstvo, dnes v nich odpočívají senioři. Nad korunami stromů vlevo vyčnívá několik dominantních věží sakrálních staveb. Ty nejvyšší hned za zámkem patří moc pěknému baroknímu farnímu kostelu Nanebevzetí Panny Marie. Zcela stejný název má i hřbitovní kostel na návrší vlevo, který je ale gotický a z něhož vidíme pouze renesanční věž. Kulisu věží mezi nimi vkusně doplňuje věžička modlitebny Husova sboru.
Před městečkem vidíme na protějším břehu loděnici zdejšího Vodáckého klubu, na který nás rozhořčenými skřeky upozorňuje čtveřice labutí na vodní hladině pod námi. Zdejší vodáci totiž pořádají akce jako Odemykání a Zamykání Moravy a také recesistickou Kvasickou neckiádu, což asi není těmto krásným vodním ptákům, toužícím ve svých teritoritálních vodách po klidu, příliš po chuti. Vlevo nad město už zasahují první výběžky pohoříčka Chřiby. A právě od nich se tok řeky odráží a dalším obloukem se vrací do roviny s lány polí. Poté je levý břeh mezi Tlumačovem a Otrokovicemi lemován hustým porostem pravého lužního lesa, plného depresí s tůněmi a zaniklými vodními rameny původního toku Moravy. Napříč lesem - směrem k hlavnímu silničnímu a železničnímu tahu z Přerova do Břeclavi, probíhá několik lesních cest. Jedna míjí i pásmo se zakázem vstupu, kde bylo zbudováno několik hlubinných studní na pitnou vodu. Na břehu řeky Moravy také uvidíme zajímavou ceduli, zakazující po jejich vodách jízdu na motorových člunech a totéž platí o vodním lyžování. Až po tato místa vás možná doprovodí už zmiňované labutě, tady se ale obracejí a plují zpět "domů" ke Kvasicím...
(Cesta, procházející po tomto břehu řeky, je neznačená a tudíž na procházku doporučuji dobrou turistickou mapu. Přístup ke břehům Moravy u Kvasic je pro pěší nejhezčí a nejbližší přes Jasanovou alej, ležící u silnice mezi Kvasicemi a Tlumačovem. Cykloturistům pak slouží břeh protější, kudy vede z Kroměříže až do Otrokovic hezká cyklotrasa.)