Brloh (okr. CK) – kostel sv. Šimona a Judy
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Obec s neobyčejně romanticky znějícím názvem Brloh se nachází v krajině Blanského lesa, západně od spojnice mezi Českými Budějovicemi a Českým Krumlovem. Je součástí českokrumlovského okresu a údajně zde žije více než tisíc obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1310, kdy Brloh patřil – asi ne moc překvapivě – Rožmberkům. Téměř současně se vznikem obce je zde založen také kostel, který byl tehdy ovšem zasvěcen sv. Máří Magdaléně. Ten byl postaven nákladem Petra I. z Rožmberka v letech 1310 až 1347 a jeho fasáda byla později zřejmě značně „pocuchána“ při výpravách vojsk pasovských i švédských. Možná i proto byl tento hřbitovní kostel v letech 1697 až 1704 barokně přestavěn.
Pro příznivce stylu gotického je ovšem jistě dobrou zprávou to, že současná stavba celkem intenzivně využívá konstrukce původního kostela. Proto má návštěvník obce pocit, že vidí spíše památku gotickou než barokní. Jako autor přestavby brložského kostela je uváděn významný italský barokní stavitel Jan Jakub Antonín Canevalle, který se podílel i na podobě Pražského hradu. Ten prý začlenil do nové podoby kostela sv. Šimona a Judy původní věž i části obvodových zdí. Dnes se tedy jedná o menší jednolodní stavbu, zakončenou trojbokým presbytářem a zastřešenou vysokou sedlovou střechou; s věží, přiláhající k jižnímu boku lodi. Rozsáhlejší úpravy pak tento kostel čekaly již jen v období let 1890 až 1894.
Brložský kostel vytváří - spolu se sousední budovou fary a hřbitovem, který jej obklopuje – velice půvabnou a malebnou kompozici nad centrem obce. V této souvislosti je potřeba zmínit, že zdejší fara byla vystavěná roku 1716 a již v roce 1751 zcela vyhořela. Důležitá – a méně potěšitelná – je také informace, že tento kostel bývá přístupný jen během nedělních bohoslužeb a často je uzamčen i okolní hřbitov.
Parkování je možné přímo pod kostelem (např. u obecního úřadu) a obcí prochází také několik cyklostezek. Navíc je Brloh výchozím bodem nejen červené TZ, spojující obec po severním hřebeni Blanského lesa s vrcholem Kluk, ale i naučné stezky Brložsko, směřující k historickým památkám nedalekého Kuklova.