Loading...
Tipy na výlet • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody • Na hory
Jedeme autem do Jaronína, odkud vystoupáme na boční hřeben Blanského lesa k vrcholům Buglaty a Pískového kámenu.
Buglata(832m) je zalesněný vrchol Blanského lesa, nejvyšší v jeho severní části a spolu s Vysokou Bětou a Chrášťanským vrchem tvoří pro turisty snadno dostupný hřeben. A právě tento vrchol, který byl v minulosti posvátným místem zdejších obyvatel, se stal spolu se sousedním Pískovým kámenem(808m) cílem našeho zájmu v jednom slunném lednovém odpoledni.
Východní svahy severního výběžku masivu Buglaty, zvaného díky několika vrcholům i Hrbáč, pokrývá podhorský smíšený les s přirozenou druhovou skladbou a nachází se zde výrazné skalní útvary. Najdete tady i rezervaci Jaronínská bučina s původními lesy, které patří k nejstarším porostům na území CHKO Blanský les. Nejstarší stromy zde dosahují staří přes 250 let a hřebenový přestárlý porost je již ve stádiu rozpadu. Převládají zde listnaté dřeviny, z nichž je nejvíce zastoupený Buk (až 70%), z jehličnanů je to především jedle (okolo 10%) a hojně jilm horský.
Na vrchol Buglaty vede neznačená lesní cesta z Rozcestí pod Buglatou, kde se rozdělují turistické značky, červená a zelená. Ty přicházejí ze Sedla u Jaronína (i zde lze parkovat) a míří dále přes hřebeny k netolicím (zelená) a na vrchol Kluku (červená). Pod vrcholem Buglaty využíváme lesní cestu a ta nás dovede přímo k Pískovému kámenu. I na jeho svazích můžeme spatřit mnohé zvětralé skalky a kamenné lavice.
Z Pískového kámenu sestupujeme směrem k severu a po lesní svážnici již obracíme zpět k Sedlu u Jaronína. Pro nedostatek času jsme se tentokráte k vrcholu Vysoké Běty nevydali. Vy ji můžete zdolat půjdetete-li po cestě vpravo na modrou značku do Sedla pod Buglatou. Odbočka modré buhužel jakýmsi omylem vede na nižší vrchol Vysoké Běty, ten pravý ale snadno dohledáte podle turistické mapy. Ta je určitě k dobré orientaci ve zdejších lesích nutná.
Lehčí svačinku jsme měli s sebou, jelikož jsou zdejší lesy dokonale pusté .
Najíst se dá v nedalekém Brloze, nebo v Holašovicích, vesnické památkové rezervaci, od roku 1998zapsané do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Šli jsme za tichem do rozsáhlých bučin, nádherných v jakékoli roční době, dnes navíc umocněným rudě zapadajícím sluncem.
Do lesů je ještě vstup zdarma!