Brno-Chrlice
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městská část
Brněnská okrajová městská část Chrlice je vesnicí typu návesní silnicovky. Historické jádro obce tvoří náves ve vidlici ulic Ernsta Macha a Zámecké, kde se také nachází vlastní zámek jako jistě nejvýznamnější stavba Chrlic.
Obec je poprvé v písemných pramenech zaznamenána k roku 1320. Byla centrem panství olomouckých biskupů, kteří je však často postupovali do lenní držby nižším šlechticům, sídlícím pak na místní tvrzi. V roce 1864 přešly Chrlice do majetku brněnského biskupství.
Zámek stojí patrně na místě někdejší tvrze, připomínané roku 1561. Současná podoba je bohužel poznamenána rozsáhlými novodobými úpravami. Obsahuje však v sobě ještě stále jádro barokní přestavby, kterou uskutečnil v 2. čtvrtině 18. století brněnský architekt Mořic Grimm. K vidění je zde např. zachovaná brána do dvora.
Roku 1935 byl zámek přestavěn na dvoukřídlou jednopatrovou budovu, která pak začala být využívána jako ústav pro nevidomé. Začátkem 50. let zde byl zřízen domov důchodců. Nové křídlo bylo pak dostavěno ještě v roce 1993 a v současnosti slouží zámek opět zrakově postiženým.
Hned vedle zmíněné brány je osazena pamětní deska (z roku 1988, ale původní, dnes již neexistující deska byla odhalena již o 50 let dříve) a reliéfní portrét (z roku 2008) nejvýznamnějšího zdejšího rodáka, fyzika a filozofa Ernsta Macha (1838-1916), zakladatele filozofického směru zvaného empirokriticismus.
V ohradní zdi zámku se nachází také malá Kaplička, v níž se za sklem ukrývá barokní skulptura sv. Jana Nepomuckého, datovaná v chronogramu nápisu, vyrytého do podstavce, rokem 1712.
Uprostřed návsi stojí také kamenný pomník padlých z obou světových válek se sochou truchlící dívky v kroji, zbudovaný původně v roce 1924 jen za první světovou válku, později pak doplněn ve spodní části mramorovou deskou i za druhou.
Dále v Chrlicích najdeme ještě zvonici, postavenou zřejmě v 1. polovině 19. století, a barokní Kapličku v Zámecké ulici, původem již z konce 17. století, upravovanou pak roku 1747 a konečně ještě v roce 1908 – do dnešní podoby.
Zdroj: Bohumil Samek, Umělecké památky Moravy a Slezska, webové stránky městské části, Encyklopedie dějin města Brna…