Brno - Jehnice
Turistické cíle • Městská část
Obec se rozkládá na severní okraji města Brna v údolí a svazích Jehnického potoka. Část katastru zasahuje na západě až do údolí říčky Ponávky, která zde napájí několik rybníků. Na východě pak okrajem do údolí potoka Rakovec.
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1292. Od roku 1365 náležely Jehnice k hradu Ronov, později byly součástí panství novohradského. Od konce 16. stol. se Jehnice staly opět samostatným statkem. V Jehnicích býval také zámek, který stával kousek od náměstí. Zbořen byl v roce 1938. Dochovaly se z něho pouze dvě vázy, z nichž jedna zdobí nedávno zrekonstruované náměstí. V Jehnicích dodnes najdeme bývalou budovu pivovaru, který svému účelu přestal sloužit po druhé světové válce. Nyní se přestavuje na byty. Za Jehnicemi směrem na Vranov stojí boží muka, která postavili obyvatelé obce Brattelsbrunn (Březí u Mikulova), kteří konali pouť na Vranov, aby je Bůh ušetřil od morové rány. Na centrálním Náměstí 3. května se v parku nachází jednak památník padlým v 1. a 2. světové válce a dále torzo sloupu božích muk z roku 1674. Na horním okraji pak zděná zvonička s vedle stojícím dřevěným křížem.
Roku 1885 byla asi kilometr od obce v údolí Ponávky na původní trati z Brna do Tišnova, později zvané Stará Tišnovka, zprovozněna vlaková zastávka. V té době sloužila především dělníkům, kteří jezdili za prací do Brna. Nádražní budova byla postavena až v roce 1926. Nová trať do Tišnova budovaná koncem padesátých let pak vedla pouze kousek od původní, proto nádraží bylo zachováno. Definitivně byla stanice zrušena až v roce 1967. V roce 1949 byla do obce zavedena z Brna městská hromadná autobusová doprava. V současné době tudy projíždí autobusová linka MHD č.70, pokračující do Ořešína.
Dnes mají Jehnice asi 1100 obyvatel a její katastrální území má rozlohu 4,07 km². Až do konce roku 1952 byl jehnický katastr podstatně větší. Patřila k němu totiž velká část současného katastru Mokré Hory, která jako nová ves vznikla ve druhé polovině 18. století na jihu původního jehnického katastru. Ta se pak k 1. lednu 1953 stává samostatnou obcí. K menší úpravě katastrální hranice mezi obcemi pak dochází ještě koncem 60. let minulého století. K Brnu byly Jehnice připojeny 26. 11. 1971. Samosprávnou městskou částí se stávají 24. listopadu 1990. V posledních desetiletích zaznamenává obec nebývalý růst obyvatel především díky výstavbě nových rodinných domků, či spíše vil, ve stylu podnikatelského baroka. Vznikly zde nové ulice Havláskova, Pod Vrškem, Cikánkova a Aloise Havla.
Obec je častým východiskem turistických vycházek do okolí. Vděčnou trasou je vycházka po žluté značce k bývalé železniční zastávce a dále po červené údolím Ponávky kolem místních rybníků do Mokré Hory. Další trasa pak vede po žluté kolem hřbitova k výletišti Rakovec, od něho pak údolím stejnojmenného potoka po modré značce opět dojde do Mokré Hory.
Jehnice se nacházejí na turistické mapě KČT 1:50 000 č.85 Okolí Brna-Svratecko, ve čtverci D3-E3.