Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Jako příklad nejznámější rivality mezi dvěma městy v Česku je uváděno soupeření krajských měst Hradce Králové a Pardubic. Podobných soupeřů asi nalezneme v naší zemičce víc, než by se na první pohled zdálo. I na naší drahé Moravěnce je takových míst nemálo. Příkladem budiž existence dvou přibližně stejně velkých měst, ležících nedaleko Brna v bývalém vyškovském okrese - Slavkova u Brna a Bučovic. Obě městečka se pyšní zámkem a krásným zámeckým parkem a v obou z nich se nachází hezké sakrální památky. Z pohledu turisty by ale pomyslná Palma vítězství vítězství nejspíš připadla Slavkovu. Bylo by ale velikým omylem domnívat se, že by se tak stalo kvůli cennějším historickým památkám! Bučovice rozhodně stojí za návštěvu a mají co nabídnout, jen je ta budova zámku a centrum městečka - spolu s až moc "zmodernizovaným" náměstím, jakési méně půvabné a omšelejší...To ale naštěstí neplatí o stavbách sakrálních.
Nejhodnotnější takovou stavbou v Bučovicích je farní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Vypíná se na parkovitě upraveném návrší nad Náměstím Svobody a jeho vstupní klasicistní průčelí s dvojicí vysokých věží je možná městečku větší dominantou, než budova manýristického zámku. Kostel byl po čtyřletém pracovním úsilí dokončen v r.1641 a barokní podobu mu vtiskl projekt architekta Giovanniho Giacoma Tencalliho. Už ale zhruba po 100 letech kostel prošel prvními stavebními úpravami. Rok 1826 pak odstartoval ty větší - ke kostelu byly "nalepeny" boční lodě a ve 2.třetině tohoto století byly hlavní interiéry chrámu zkrášleny štukovou figurální výzdobou. Autorem se stal J.Schubert. (Ještě předtím ale ke kostelu přibylvelice výrazný klasicistní vstup s charakteristickým dvojvěžím.)
Prostranství před chrámem zdobí pískovcové sochy světců. Kromě sousoší sv.Cyrila a Metoděje tu nalezneme oba "svaté" Jany - Sarkrandra i toho Nepomuckého a toto kamenné společenství doplňuje Socha Svatého Floriána.