Zámek Bučovice - I. den naší jarní minidovolené, 2. část
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Bučovice byla původně ves s dřevěným hrádkem nezvykle umístěna v údolí, byla sídlem pánů z Bučovic. Od roku 1369 jsou Bučovice městečkem. Po zániku hrádku byl nahrazen zámkem - jednou z nejcennějších staveb na Moravě. Je to originální projekt italské pozdně renesanční stavby včetně renesanční zahrady, hradní zdi a vodního příkopu.
Od průvodkyně se již na nádvoří dozvídáme o jeho historii. Stavbu si objednal vzdělaný pan Jan Šembera Černohorský z Boskovic - jeden z nejbohatších moravských šlechticů své doby. Zaujmou 4 křídla zámku se třemi patry arkád na nádvoří, i jejich 96 sloupů, které zdobí 540 bohatých reliéfů, každý je jiný. Zobrazují válečné motivy, erby, fantastické zvířata, bytosti, hudební nástroje. Na nádvoří stojí i nádherná fontana z roku 1635 - dílo ve stylu manýrismu, v době naší návštěvy je v rekonstrukci, takže její podobu vidíme jen jako keramickou sochu v jedné místnosti. Původní účel zámku byl pevnostního charakteru, obklopovala ho hradba s nárožími - bastiony a příkopy.
Roku 1597 Jan Šembera zemřel, s ním vymřel i boskovický rod po meči. Bučovické panství se tak sňatkem Šemberovy vdovy dostalo do majetku rodu Liechtenštejnů, kteří časem budovu zámku nechali upravit na účtárnu a úřednické byty. Zrušili původní renesanční zahradu, nechali zbořit opevnění i baštu, zasypali příkop. Po roce 1945 byl zámek zpřístupněn veřejnosti a z části obnovena i zahrada.
Dnes je zámek majetkem města Bučovic. Stejně jako nás i ostatní návštěvníky jistě překvapí bohatá výzdoba interiérů. Klenuté komnaty zdobí štuková výzdoba s lunetami, malované zrcadla v klenbách i plastiky. Nejvíce je vybaven Císařský sál - zaujaly nás v něm štukové plastiky římských císařů, Evropy s býkem, boha Marta, Diany se psy i císaře Karla V. Stejně tak zaujmou i další sály - Venušin, lovecký, síň s plastikami Ledy a Dia a síň s alegoriemi pěti smyslů.
Za čím jedeme?
V řadě místností vidíme malby podle italských předloh. V části zámeckého objektu lze shlédnout muzeum s expozicí Bučovice v dějinách. V mnoha interiérech místností vidíme manýristickou výzdobu. Ve zbrojnici jsme si prohlédli zbraně z 1. poloviny 17. století - např. dělo s erbem 60. let 16. století, mohutné hradební pušky, které sloužily k obraně zámku v roce 1645, kdy obléhaly nedaleké Brno Švédské jednotky a napadly i Bučovice.
Součástí zbrojnice jsou dva dochované ranně barokní pohřební štíty. Prohlédli jsme si i přípravnu jídel - ukázku atmosféry raně barokního aristokratockého stolování. Od roku 1681 přestal zámek sloužil pobytu panstva, 1720 se stává centrem liechtenšteinské účtárny, dnes je majetkem státu.
Koná se na něm řada akcí. Po prohlídce jsme si prošli zámeckou zahradu a vypravili se přes město k vlakovému nádraží. Vlakem jsme jeli do Otrokovic, potom pokračujeme trolejbusem domů do Zlína.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Večeřeli jsme v Otrokovicích v restauraci u Mašinky, pochutnali jsme si na svíčkové a znojemské.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Bučovice jsou menším městem, avšak jejich zámek nás zaujal svou krásnou výzdobou.
Ostatní informace
Akce: Na Zámku Bučovice se 18. května 2013 na zámeckém nádvoří se tradičně koná Zámecký košt vín.
Další akce na zámku - např. Svatební obřady, Květenné výstavy a jiné kulturní akce.
Vstupné do zámku: I. prohlídkový okruh - Reprezentační sály - plné vst. dosp. 80 kč II. prohl. okruh - Výstavní sály 50 kč
Speciální prohl. interiéru - květin. výstavy,noč. kostým. a divad elní prohlídky 100 kč