Budyšín-dvojjazyčné město v Německé spolkové republice
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Budyšín(Bautzen) – dvojjazyčné město v Německé spolkové republice.
Na severu naší země se nacházejí Lužické Hory,které převzaly název od slovanské země Lužice, která byla v minulosti jednou z vedlejších zemí Koruny České, jenž byla později připojena k Sasku a Prusku. V Budyšíně,(Bautzenu) který je v německém Sasku žijí Lužičtí Srbové spolu s Němci. Jejich kultura ale bohužel už mizí.Kroje jsou vidět už jen na starších ženách a nosí je též členky pěveckých souborů při svých vystoupeních. Staří lidé ještě čtou srbské knihy ale mládež moc málo.Právě o dodržování folklorního bohatství pečují pěvecké soubory, kterých je několik desítek. Na území Lužice se nosívaly čtyři druhy lidových krojů. Mnozí mladí lidé u nás ani nevědí,že v Německu takový národ ještě žije,byť už i v docela malé menšině.
O tento národ jevili zvláštní zájem naši přední občané,jako byl T.G.Masaryk, Ludovít Štúr, František Palacký a Josef Dobrovský.
V r.1912 byla založena organizace „Domowina“, která má za úkol uchovat jazyk a kulturu národa. V r.1900 bylo slavnostně otevřeno muzeum, kde se shromažďovaly exponáty ze všech oblastí kultury Srbů.V r.1942 ho nacisté zlikvidovali.Jeho sbírky byly dány do městského muzea v Budyšíně. Muzeum bylo znovu obnoveno až v r.1973 a je umístěno na hradě Ortenburg v tomtéž městě. Nejstarší památky se datují až do 6. a 7.století.
Budyšín(Bautzen) jsem navštívila již několikrát a řekla bych že je to město věží. Ať jsme zatočili do jakékoliv ulice,viděli jsme nějakou věž….a to se mě moc a moc líbilo.Město Budyšín(Bautzen) se nachází na sever od Šluknovského výběžku, leží v Sasku a je uprostřed historického území Horní Lužice. Leží na horním toku Sprévy. Je vzdáleno asi 60 km východně od Drážďan.A co je důležité… jsou tu všude názvy jak v německém ,tak v lužickosrbském jazyce.
V 19.století byl Budyšín(Bautzen) ještě takové menší město. Měl okolo 10.tisíc obyvatel.V r.1990 měl už skoro 52.tisíc obyvatel a v r.2007 se snížil jeho počet na skoro 41.400 obyvatel.
Od r.2008 je město samotné hlavním politickým a kulturním centrem západní Horní Lužice,přesto že v něm žije jen 5-10 % Lužických Srbů.Větší počet Srbů žije na venkově a to nejvíce ve vesnicích okresu Kamjenc(Kamenz).Z Kamence pocházela jedna moje známá,která mě hodně o životě srbů povyprávěla, bylo to moc zajímavé,pak se poznala s čechem a odešla žít k nám. Její vnuk dokonce natočil malé video o tom, jak tam jeho babička žila.
Převážná většina Lužických Srbů jsou katolického vyznání.Hornolužická srbština se podobá staročeštině ze 14.století- docela dobře se jim dá rozumět.Všichni Lužičtí Srbové umí dokonale jak svoji řeč,tak i německou.
Do r.1868 se město nazývalo slovanskou variantou jména Budissin, teprve později se ujal název Bautzen.