Bylany u Kutné Hory
Turistické cíle • Drobné památky
Archeologické naleziště Bylany leží v údolí potoka Bylanka ve Středočeském kraji nedaleko stejnojmenné vesničky asi 3 km jihozápadně od Kutné Hory. Od roku 1953 zde skoro čtyřicet let probíhal velkoplošný archeologický průzkum, při kterém byl objeven neolitický sídelní areál. Poslední menší odkryv se v tomto místě uskutečnil v roce 2004.
Celkem zde bylo odkryto necelých 7 ha plochy. Při tomto průzkumu se zjistilo, že na ploše okolo 120 ha se v minulosti rozkládal rozsáhlý sídelní areál dvou neolitických kultur. Bylo tady objeveno 134 půdorysů typických dlouhých kůlových domů a přibližně 1300 dalších objektů jako jsou stavební, odpadní a zásobovací jámy nebo pece. Kromě základů staveb byly nalezeny střepy z keramických nádob, opracované kameny i kosti nebo pohřebiště. V neposlední řadě bylo významným objevem zjištění existence velkého kruhového útvaru – rondelu. Tento patrně sloužil jako shromaždiště a kultovní místo.
Neolitičtí lidé zaměření na zemědělskou činnost zde žili po mnoho generací (cca 5500 – 4000 let př.n.l.). Stavěli si obydlí z kůlů a hlíny, vyráběli nástroje z kamene, dřeva a kostí. Vypalovali keramické nádoby. Na polích v okolí pěstovali pšenici, ječmen, hrách, čočku a proso. V ohradách i v domech chovali ovce, kozy a prasata. Na rozdíl od nestálého osídlení ve starší a střední době kamenné, vytváří tato neolitická společnost první stabilní osídlení.
Výzkum v Bylanech přinesl zajímavé informace o významné epoše naší prehistorie. Určitě se také stal jedním z nejdůležitějších odkryvů sídelního areálu neolitické kultury v Evropě. Současně zde byly také odkryty stopy raně středověkého osídlení z doby 10.-12. století , které předcházelo založení dnešní obce. Ta původně patřila do majetku cisterciáckého kláštera v Sedlci.
Lokalitou vede jižní část naučné trasy Stříbrné stezky z Kutné Hory. Bylany jsou zastávkou č. 10 na této stezce. Od roku 1957 zde sídlí základna Archeologického ústavu AV ČR, která slouží k vědeckému zpracování získaného materiálu, ale i k zajišťování ochrany této památkově chráněné lokality. Jedná se určitě o zajímavé místo, ale člověk toho tady moc neuvidí. Samozřejmě se lze procházet po okolí a představovat si, jak to tady vypadalo. Předtím je však nutno si přečíst velice zajímavé internetové stránky Archeologického ústavu AV ČR. A úplně nejlepší je zúčastnit se některé z komentovaných prohlídek.
*
Nedaleko odsud se nachází Kutná Hora. V tomto krásném městě i v jeho okolí jsem zatím navštívil jenom nepatrnou část z velkého množství zajímavých míst:
- rozhledna Havířská bouda:https://www.turistika.cz/mista/rozhledna-havirska-bouda-nad-mestem-kutna-hora
- smírčí kříž u vrchu Kaňk:https://www.turistika.cz/mista/kutna-hora-smirci-kriz-u-vrchu-kank
- velká propadlina u vrchu Kaňk:https://www.turistika.cz/mista/kutna-hora-velka-propadlina-u-vrchu-kank
- NPP Kaňk:https://www.turistika.cz/mista/kutna-hora-narodni-prirodni-pamatka-kank
- památník Kalvárie na vrchu Kaňk:https://www.turistika.cz/mista/kutna-hora-kopec-kank-a-pamatnik-kalvarie
- Macháčkův kámen:https://www.turistika.cz/mista/kutna-hora-machackuv-kamen
- Galerie GASK:https://www.turistika.cz/mista/gask-galerie-stredoceskeho-kraje, https://www.turistika.cz/mista/gask-galerie-stredoceskeho-kraje-vystava-europa-jagellonica-1386-1572
- zřícenina hradu Sion:https://www.turistika.cz/mista/zricenina-hradu-sion
- unikátní Kostel sv. Jakuba:https://www.turistika.cz/mista/kostel-sv-jakuba-v-obci-jakub-cirkvice
- každoroční Sedlecká pouť:https://www.turistika.cz/mista/kutna-hora-sedlecka-pout
- zřícenina hradu Sion:https://www.turistika.cz/mista/zricenina-hradu-sion
*
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/