Struskové odvaly u Markoviček
Turistické cíle • Ostatní • Zajímavost
Mezi osadami Škvárovna a Markovičky na Kutnohorsku, v údolí Bylanky, vám neuniknou struskové odvaly vpravo od cesty (půjdete-li ve směru ze Škvárovny do Markoviček). Jsou to pozůstatky po hutnění kutnohorských stříbrných rud. Podle rozsahu struskových odvalů se odhaduje, že v 15. století v údolí pracovalo nejméně 5 hutí. Vedle nich u Bylan stály ságrovny mědi, ve kterých se zpracovávala černá měď obsahujících i 1-2% stříbra.
Provoz v hutích se neobešel bez železnatých kyzů a olova, pomocí nichž se z vypražených rud vycezovalo (ságrovalo) stříbro. Kyzy se získávaly z oblasti Kaňku severně od Kutné Hory, olovo se dováželo z Polska.
Železnato-křemičitá struska na odvalech vzhledem k málo účinným středověkým technologiím obsahuje určité množství různých kovů, které jsou ve strusce vázány ve formě silikátů a oxidů. Například stříbro je zastoupeno až v desetinách %, rovněž tak olovo a cín. Zinek se už počítá na procenta a železo na desítky procent (přibližně 30 %). Možná vás napadne, že by se kovy daly vyextrahovat zpět. To je však prý problematické a ekonomicky nerentabilní. Proto tu odvaly leží staletí.
Struskové odvaly jsou lehce přístupné. Vede kolem nich žlutá turistická značka ze Škvárovny do Markoviček a dál do Kutné Hory nebo také značení naučné Stříbrné stezky (jižní okruh).