Bzenecký zámecký areál
Turistické cíle • Památky a muzea • Zámek
Nevelké, ale hezké město Bzenec nabízí návštěvníkům spoustu zajímavých cílů. Pro ty, kteří nepřijeli jen za degustací lahodného moku do zdejších vinných sklepů, ale zajímají se i o historické památky, je Bzenec "Zemí zaslíbenou." Málokteré sídlo, jehož počet obyvatel nedosahuje ani 5 tisíc, se může pochlubit tak pestrou škálou pozoruhodností: kromě barokního kostela, zajímavých objektů okolo dvou náměstí, terénních pozůstatků Starého hradu a romantické zříceniny kaple s vyhlídkou nad městem patří k nejzajímavějším místům také místní zámecký areál. Zámek sice není veřejnosti přístupný, ale při poslední přestavbě získal podobu anglické tudorovské gotiky. Čímž se stal pohled na něj velmi atraktivní i "jen" zvenčí... a rovnocennou náhradou za nedostupné interiéry je volně dosažitelný zámecký park. V něm se ukrývá i pamětihodný strom, podle kterého dostala název i ta nejznámější odrůda skvělého vína - Bzenecká lipka. Zámek a park je dobře dostupný po žluté turistické značce z nedalekého náměstí Svobody.
Zámecký areál nás přivítá platanovou alejí. Mezi jejich impozantními kmeny projdeme branou na dvůr, lemovaný zleva i zprava hospodářskými budovami, které byly přestavěny ve stejném slohu jako zámek, který vidíme před sebou. Jeho fasáda hýří barvami, k nároží jsou přilepeny vysoké prosklenné štíhlé věže, na střechách s nadstavenými věžičkami, ústřední vstup se ukrývá pod vysokým ozdobným štítem. Tedy zámek, jehož podobu s radostí přivítá každá romantická duše. Asi naprosto stejnou měl tvůrce tohoto "zázraku" - pan Vilém z Reichenbachu a z Lesonic, který ji takto nechal zrealizovat v roce 1855. Tento majitel bzeneckého panství zároveň nechal přebudovat zámeckou zahradu na krajinářský park, ale všechny akce byly finančně natolik náročné, že pan Vilém přišel na buben. Poněvadž v té době ještě neexistovali finanční poradcové, kteří by mu všechny dluhy a půjčky sjednotili do jediné (a nabídli mu splátkový kalendář), vyřešil to v roce 1866 způsobem zkratovitým... a pro něj finálním - sebevraždou!
Až se dosyta nabažíme pohledu na zámecké průčelí, obejítím nároží se dostaneme do zámeckého parku. Kromě upravených prostranství se zelení a starými stromy se v něm můžeme setkat s pávy a hlouběji v parku s dřevěným plotem, ohrazujícím rozkošatělé pahýly a odnože prastaré lípy velkolisté. Z informační tabule se dozvíme, že už před koncem 18.století bylo její stáří odhadované na 500 let! Dnešní anglický park býval honosným parkem i za dřívějšího majitele bzeneckého panství - hraběte Erdmana z Proskova. To se tehdy ale mohl pochlubit i velkými skleníky s fíkovníky, okrasným rostlinstvem a palmami. A ještě k němu patřila oranžerie. Napříč parkem protékal potůček, který se pod návrším vléval do rybníka. Za pana Erdmana proběhla přestavba zámku na raně barokní objekt. Stalo se tak r.1710 a byla to tehdy už třetí podoba zámku (původně byl vodní tvrzí, která se změnila na renesanční zámek). Jeho současná novogotická podoba byla poněkud narušena požárem, který v roce 1952 vypukl v zámeckém podkroví a zachvátil i střechu. Od roku 1983 patří objekt zámku a sklepy místnímu vinařskému družstvu. A nám nezbývá, než mu popřát hodně prosperity a finančních zisků, aby se toto projevilo i na fasádě zámku, která by se ráda dočkala obnovy...