Bzenec - kostel sv.Jana Křtitele
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Není kostel jako kostel. Ten v Bzenci je krásnou ukázkou raného baroka a navíc tvoří důstojnou dominantu hlavnímu náměstí, i když stojí kousek stranou. Jednolodní chrám, navýšený u hlavního vchodu věží, se od něj nachází zhruba severovýchodním směrem a ukrývá se mezi stromy malého návrší. U schodiště narazíme na barokní sousoší Svaté Trojice, které bývalo ozdobou rynku, ale bylo sem přeneseno. Ona totiž byla první bzenecká sakrální stavba zasvěcena právě té Svaté Trojici, ale to se ještě jednalo o ten první kostel, o kterém se historické prameny zmiňují už v roce 1235. Při nezvané návštěvě z Uher (Bočkajovci) byl začátkem 17.století vypálen a po opravě musel zůstat osm let bez zvonů. Když se přiblížil konec století, přestal starý chrám naplňovat potřeby a tužby jak faráře, tak i věřících, a díky šlechetnosti (a financím) hraběte J.K.Proskovského se vystavěl kostel nový.
Stalo se tak roku 1702 a svoji více než uspokojivou podobu nezískal jen umem místních mistrů zednických, ale samozřejmě hlavně díky plánu, který snad pocházel až z dílny architekta Giovaniho Pietra Tencaly. (Ono je to jako s dobrým filmem - i ten musí napřed mít kvalitní scenář, jinak to jde do háje zelenýho jak s tou současnou českou produkcí...) Štíhlá chrámová loď dosahuje 13 m šíře, 45 m délky a její valená klenba se nachází ve výšce 12 metrů. Od severu je ke chrámové lodi "nalepena" sakristie, která má v patře oratoř. Hlavní vchod zdobí erb hraběte Kryštofa a jeho choti Marie Rosalie. Ještě než vstoupíte dovnitř (pokud bude otevřeno), otřete se pohledem o věž nad vaši hlavou: tuto podobu nese až od r.1746 - původně byla její zděná část nižší, ale zato na ní spočívala převysoká a štíhlá dřevěná nádstavba. Z vzácné výzdoby interiéru nutno vyzdvihnout obraz křtu Ježíše, pocházející z 18.století. Hlavní oltář a sousoší Nanebevzetí a štyř evangelistů vytvořil brněnský mistr O.Schweigel v první polovině 19.století. Stejně stará (či mladší) je i ostatní výzdoba.
Nové zvony na kostelní věž za velké slávy přibyly r.1930, interiér chrámu byl po té poslední světové válce doplněn předměty z kaple sv.Floriána, městské dominanty, která byla na konci války Němci nenávratně rozbořena. Na velmi dobrém dnešním stavu vzácné sakrální stavby se určitě podepsala rozsáhlá rekonstrukce, která na ní proběhla r.2008. Po ní se oprav dočkaly i krovy a střecha, v interiéru byly obnoveny nástěnné malby... a protože nežijeme ve středověku, ale i v chrámech se používá všech výdobytků civilizace, došlo i k výměně elektroinstalace. Ještě bych se chtěl zmínit o tom, že po starém kostele zůstaly v podzemí staré krypty, do kterých se ukládaly pozůstatky nejen bzeneckých kněží, ale svůj věčný sen v nich sní také hrabě Kryštof, jeho manželka a ostatní členové rodiny. A také o tom, že ten půvabný parčík s několika barokními sochami světců, zde nevznikl už v době výstavby nového kostela, ale až do r.1812 se v těchto místech nacházel starý hřbitov...