Čenkov u Třeště – zatopený lom
Turistické cíle • Důl, štola, šachta
U Čenkova vznikl lom na rozmezí 20. a 30. let minulého století. Počáteční ruční těžba byla postupně nahrazena strojní technologie. Protože svrchní vrstva horniny byla zvětralá, těžilo se jámovým způsobem do hloubky.
Zdejší žula se používala ke stavebním účelům a zejména na výrobu dlažebních kostek. Těžba zde probíhala do počátku 70. let 20. století. Poslední větší odstřel se datuje do roku 1969. Zhruba po dvou letech stoupla hladina spodních vod natolik, že se začal využívat jako rekreační lokalita. Zejména místní se sem chodí koupat i slunit. Přístup k vodě je díky malé pláži od blízké silničky mezi Čenkovem a Růženou.
V současné době je Lom (označení vodní plochy jakožto rybníku) ve správě rybářského svazu jako revír č. 461 150. Zatopená plocha má zhruba ledvinovitý tvar o ploše 1,56 ha.
Většina horních okrajů lomu dosahovala do zhruba stejné úrovně, takže břehy jsou tu celkem zarostlé. Výše nad hladinu dosahuje skála poblíž příjezdu.
Hloubka zatopení dosahuje cca 10 m. Pro celkově čistou vodu je i oblíbený mezi amatérskými potápěči. Kromě vodních živočichů se na dně mohou setkat i se zbytky technologie, která nebyla zcela odstraněna při rušení těžby.