Loading...
Turistické cíle • Příroda • Jezero
Jednou ze světových přírodních zvláštností je tajemné mizející jezero Cerknica nacházející se ve slovinském krasu. Při podzimních srážkách začnou vody zalévat údolí pod pohořím Slivnica a během tří dnů vznikne jezero o rozloze 26 čtverečních kilometrů, největší ve Slovinsku. Na začátku léta pak během tří až čtyř týdnů voda zmizí v podzemí a v údolí zůstanou jenom menší louže a protékající potok Stržen.
Jezero se nachází v krasové oblasti, takže jeho dno je plné děr, ponorů a závrtů, které v obdobích bohatých na srážky vody přivádějí a v obdobích sucha odvádějí. Tento div světa popsali už Římané jako Lacus Lugeus. Jeho činnost připisovali bohu Neptunovi. První, kdo seriózně popsal fungování zvláštní vodní plochy, byl polyhistor Janez Vajkard Valvasor, za což se stal čestným členem Královské londýnské společnosti.
Jezero se chová docela nevyzpytatelně, takže se celý systém lidé pokoušeli ovládnout a vymyslet pro něj využití. Naštěstí se to zatím nepodařilo.
V obci Dolenje Jezero se nachází muzeum Jezerski hram, kde se návštěvníci dozví, jak jezerní systém funguje. Prohlídky (také v českém jazyce) jsou každou sobotu v 15 hodin. Za vesnicí je pak "brána" k jezeru.
V oblasti jezera se nachází také včelařská Naučná stezka. Nejvyšším místem, které voda nezaplavuje, je vesnice Otok (ostrov), známá zpracováním dřeva.