Černé jezero.
Turistické cíle • Příroda • Jezero
Černé jezero je největší (18,5 ha), nejhlubší (39,5 m) a nejníže položené (1008 m) šumavské jezero. Za své jméno vděčí okolním lesům, odrážejícím se ve vodní hladině.
Ledovcové jezero leží na území Chráněné krajinné oblasti Šumava 4 km severozápadně od Špičáku. Vzniklo ve čtvrtohorách, kdy byla Šumava zčásti pokryta ledovci. Jeho denní přítok činí cca 260 m3 vody, obvod hladiny měří 1800 m. Voda z jezera odtéká Černým potokem do Úhlavy a dále pak do Severního moře. Nad Černým jezerem se tyčí 335 m vysoká karová stěna (kar - zahloubená pánev vzniklá v místě původně pokrytém ledovcem). Černé jezero bylo v minulosti využíváno k chovu ryb. V 90. letech 19. století zde byl několikrát vysazen siven americký a siven alpský.
Národní přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero vznikla v roce 1992 z původní přírodní rezervace z roku 1911. Rezervaci o rozloze 175 ha tvoří obě jezera se stěnami nad nimi, přilehlé porosty a vrchol Jezerní hory (1343 m). Stáří obou jezer je odhadováno na 10 - 12 tisíc let. Mezi Černým a Čertovo jezerem probíhá hlavní evropské rozvodí Černého a Severního moře.
Toto krásné jezero jsme navštívili při naší túře okolo Železné Rudy. Přišli jsme po červnené turistické značce od Špičáku a pokračovali dále k vodopádu Bílá strž.
Přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero (175 ha) byla vyhlášená již roku 1911 k ochraně dvou z osmi šumavských jezer ledovcového původu na úbočích Jezerní hory (1343 m). Černé jezero (zvané též Bystřické, Dešenické, České) je rozlohou největší na Šumavě (18,93 ha, hloubka 40 m, délka od hráze k Jezerní stěně 800 m). Leží ve výšce 1008 m n. m. Své jméno dostalo od zdánlivě černé barvy vody jezera, vznikající odrazem okolních hustých lesů. Nad jezerem se zvedá 330 m vysoká karová stěna Jezerní hory. Hráz jezera je zpevněná a je u ní hydroelektrárna z r. 1929 - první přečerpávací elektrárna v ČSR vybudovaná Škodovými závody Plzeň pro ZČE (soustrojí 2,5 MVA, spád 240 m). Kamenité kráterové dno je pokryto 9 m vysokou vrstvou kalu z pylu okolních stromů, ukládaného zde po statisíce let. Horizontální silničku ze Špičáckého sedla zde vybudoval krátce před 1. světovou válkou nadlesní Julius Komárek, otec univerzitního profesora Dr. Julia Komárka.
Začínáme železné rudě a jdeme tak asi 8 kilometrů tam a spátky.Cesta je rovná výborný typ na výlet sdětmi i seniori.černé jezero je nejhlubší a největší jezero v české republice a sahá do hloubky 40 metrů.Nedaleko od černého jezera je také čertovo jezero které je Hluboké 36 metrů a je o 22 metrů výše položené než černé jezero.