Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Socha
Je až s podivem, že tak významný světec, jakým sv. Marek bezesporu je, bývá v našich zemích celkem opomíjen. Setkáme se s ním sice téměř na každé kostelní kazatelně, ale samotných sakrálních staveb, které jsou tomuto evangelistovi zasvěceny, na našem území moc nenajdete a ani s jeho sochami se mezi umělci různého druhu a úrovně nijak neplýtvalo. Koneckonců nejsme v Benátkách a Evangelium sv. Marka bylo pro církev vždy zbytečně „živé“ a příliš málo formální. Proto čest každé objevené výjimce … a jedna taková se nachází na křižovatce při vesnici s poetickým názvem Čertoryje.
Čertoryje, ve kterých nežijí ani dvě stovky obyvatel, se nacházejí v olomouckém okrese a jsou částí obce Charváty. První zmínka o obci pochází z roku 1234 a mnoho památek zde nenajdete. Kromě sochy sv. Marka snad jen boží muka. Proto je smutné, že i tak bývají o této soše často uváděny nesprávné údaje – například, že pochází z roku 1825. V lepším případě vám někdo prozradí, že se jedná o poměrně kvalitní sochařské dílo regionálního významu, většinou se však o ní nedozvíte nic.
Zdejší socha sv. Marka je však dílem barokním. Pochází z I. čtvrtiny 18. století a na své současné místo (u odbočky do Čertoryjí ze silnice č. 435, spojující Tovačov s Olomoucí) byla osazena až druhotně. Původně totiž údajně stávala u olomouckého kláštera Hradisko a v Čertoryjích se objevila právě ve zmíněném roce 1825. Světec je zde zobrazen celkem tradičně, tedy jako starší muž s plnovousem. Jako správný „psavec“ drží v levé ruce rozevřenou knihu a v pravé psací náčiní, tedy zlacený brk.